Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Korejská mise nebyla sólo akce

Česko

Pozadí cesty do KLDR – Kandidátů bylo víc, americký exprezident se však ukázal jako nejvhodnější

Mise na záchranu vězněných novinářek se předjednávala měsíce. Mezi kandidáty na vyjednávače byl Al Gore, ale i John Kerry.

WASHINGTON/PRAHA „Každým dnem jsme měly skončit v pracovním táboře. Pak nám bylo řečeno, že se máme s někým sejít. Někam nás vedli, prošli jsme dveřmi a najednou před námi stál prezident Bill Clinton,“ líčila včera Laura Lingová novinářům na letišti v Los Angeles. Dvojici televizních reportérek, odsouzených v Severní Koreji k dvanácti letům v takzvaném převýchovném táboře, včera dopravil zpátky domů soukromý letoun bývalého amerického prezidenta Billa Clintona. „Byly jsme v šoku, ale hned jsme věděly, že se celá ta noční můra chýlí ke konci. A teď jsme zpátky doma a volné.“

Misi bývalého amerického prezidenta Billa Clintona v Severní Koreji stále obestírá řada otázek a dohadů. Bílý dům trvá na tom, že šlo o Clintonovu soukromou „humanitární akci“. Řada vysoce postavených lidí z okolí administrativy prezidenta Baracka Obamy ale včera médiím potvrdila, že se mise pečlivě připravovala delší dobu.

Tajná jednání o propuštění novinářek se podle zdrojů listu Washington Post vedla už v době, kdy Clintonova manželka a ministryně zahraničí veřejně prohlašovala, že jsou Severokorejci naprosto izolovaní a bez spojenců (to bylo zhruba před měsícem). Tón jejích prohlášení se však postupem času měnil. Zatímco ještě v červnu označila obvinění vznesená proti žurnalistkám za „naprosto neopodstatněná“, v červenci řekla, že „obě novinářky hluboce litují, k čemu došlo“.

Hillary Clintonová prý původně navrhovala do Severní Koreje poslat jiné vyjednávače v čele s bývalým viceprezidentem Alem Gorem, pro jehož televizi Current TV reportérky pracovaly. Mezi dalšími kandidáty byl šéf senátního výboru pro zahraniční vztahy a bývalý kandidát na prezidenta John Kerry či guvernér Nového Mexika Bill Richardson. Severní Korea ovšem vždy naznačovala, že o propuštění novinářek „může“ vyjednávat jen vysoce postavený politik. Gore by snad za normálních okolností vyhovoval, ze hry jej ale vyřadilo to, že jej v Koreji vnímali víc jako šéfa žurnalistek, a tudíž ne jako „dostatečně klíčovou“ osobnost.

Rozhodla prý nakonec jedna z vězněných novinářek, která v telefonátu domů řekla, že by bylo nejlepší, kdyby o jejich propuštění vyjednával Bill Clinton. „To se nedalo brát na lehkou váhu,“ komentovala telefonát Clintonová.

Na palubě Clintonova letadla sice nebyl nikdo z Obamovy administrativy, o úplné „outsidery“ ale také nešlo. Přítomen byl například John Podesta, někdejší šéf Clintonovy prezidentské kanceláře, který Obamovi po vyhraných prezidentských volbách pomáhal s převzetím vlády. Sám Clinton se po příletu do Los Angeles držel stranou. Podle pozorovatelů zřejmě nechtěl udělat chybu, které se dopustil další bývalý prezident Jimmy Carter. Toho v roce 1994 Clinton angažoval, aby v KLDR jednal o jaderném programu. Carter zašel dál: uzavřel rovnou s Koreou dohodu, s kterou se pak holedbal CNN...

lidovky.cz Fotografie a videozáznam z příletu najdete na www.lidovky.cz/svet

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!