Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Korespondence III

Česko

MINIRECENZE

František Langer

Spisy Františka Langera (1888-1965) se dopracovaly k devatenáctému svazku. Knihu o 396 stranách nyní publikovalo nakladatelství Akropolis.

Ze spisů Františka Langera zbývá tedy vydat už jen dva svazky: František Langer slovem a obrazem, obsahující vzpomínky na Františka Langera, kresby a karikatury, a monografii Mileny Vojtkové s názvem Život a dílo Františka Langera.

Komentovaný listář přináší dopisy Langerovy i Langerovi, uspořádán je bohužel abecedně podle pisatelů, takže čtenář je nucen skákat z dekády do dekády: například za dopisem Josefa Tomana z roku 1938 následuje nedatovaný Langerův dopis Josefu Trägerovi, hned nato dopis Jiřího Trnky z roku 1951 atd.

Je to systém pro editorku Martu Dandovou pohodlný, pro čtenáře však nepraktický. Kdyby byly dopisy poskládány přísně chronologicky, tedy tak, jak je přinášel život -tímto způsobem je sestavena nedávno dokončená čtyřsvazková Korespondence Boženy Němcové - spíše než osm set devadesát tři archivních položek bychom před sebou měli obraz doby a Langerova myšlenkového zrání.

Pokud bychom chtěli sledovat jednotlivé vztahy, respektive jejich epistolografický obraz, pomohl by nám rejstřík - ten zde ostatně je, říká nám, jaká jména se v langerovské korespondenci vyskytují.

Čteme tu texty závažné i veselé, ba i tragikomické, třeba Langerovu stížnost na Josefa Kainara, jenž v dobříšském zámku - v červnu 1964 - „nechce se z bytu 2/3 hnout“.

HODNOCENÍ LN ****

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!