Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Neočkovaným se ztíží návrat z Francie či Španělska, na semaforu zčervenají

ilustrační snímek foto:  Michal Šula, MAFRA

Od pondělí se ztíží neočkovaným lidem cesta zpět do Česka z Francie, Španělska, Portugalska, Azorských ostrovů a Monaka, na mapě cestovatele přejdou z oranžové kategorie do červené. Při použití veřejné dopravy se tak lidé bez vakcinace musí prokázat negativním testem ještě před návratem. Jako velmi vysoce rizikové bude nově Lucembursko, Polsko a San Marino.
  13:01

Ministerstvo zdravotnictví v pátek vydalo aktualizovaný tzv. cestovatelský semafor na základě dat Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC).

Kromě přesunu západoevropských zemí do červené kategorie si na mapě pohorší také zmíněné Lucembursko, Polsko a San Marino do tmavě červené. „Zde nicméně změna kategorizace neznamená zpřísnění pravidel cestování,“ upozornilo ministerstvo zahraničí.

Při návratu ze země s vysokou nebo velmi vysokou mírou rizika je povinný PCR test v Česku nejdříve pátý, ale nejpozději 14. den po příjezdu. Dotyčný musí mimo domov nosit respirátor do obdržení výsledku testu. Před návratem se test vyžaduje pouze v případě, že člověk použije veřejnou dopravu. Také zde platí povinnost před příjezdem vyplnit příjezdový formulář.

Přírůstek případů covid-19 v Evropě

2000