Sobota 1. října 2022, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V úterý přibylo v Česku 237 nově nakažených. Incidence i reprodukční číslo klesají

Covid 19

  9:37
Česko za úterý eviduje 237 nových případů koronaviru, o 16 méně než před týdnem. Mírně pokleslo reprodukční číslo a také incidence, obě se drží v nízkých hodnotách značících zpomalování epidemie. Dál se snižuje také intenzita očkování, druhý den po sobě zdravotníci podali kolem 50 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Petr EretMAFRA

Reprodukční číslo R, které značí, kolik dalších lidí nakazí jeden nemocný, nyní kolísá kolem hodnoty 0,9. Nižší než jedna je už 17 dní v řadě. Sedmidenní incidence na 100 tisíc obyvatel se dál pohybuje mezi 10 a 11.

Liší se ale situace v jednotlivých regionech. Nejhůře je na tom Plzeňský kraj, kde na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 27 nakažených. V Praze má incidenční číslo hodnotu 20, ve středních Čechách a Pardubickém kraji shodně 13. Naopak ve Zlínském a Karlovarském kraji evidují v posledních sedmi dnech na 100 000 obyvatel jen tři nakažené, což je nejméně v zemi.

Hospitalizovaných s covidem je aktuálně 43, o den dříve to bylo 49. Deset pacientů je ve vážném stavu. Vyočkováno v úterý bylo 49 364 dávek vakcíny, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Počet může ještě zpětně revidovat.

Zatímco očkování zpomaluje, vznikají další místa pro vakcinaci bez předchozí registrace. Lidé starší 12 let se mohou od úterý naočkovat v centru pražského magistrátu v Kongresovém centru na Vyšehradě.

PŘEHLEDNĚ: Kde se očkovat bez registrace? Možnosti se rozšířily do všech krajů

Od středy nabídnou očkování bez nutnosti se předem objednat také centrum v libeňském O2 Universum a Ústřední vojenská nemocnice v Praze 6. Všechna tři místa očkují dvoudávkovou vakcínou od firem Pfizer/BionTech.

V Praze od července fungují také tři očkovací místa zřízená státem, kde je možné se nechat očkovat proti covidu-19 bez předchozí registrace. Jedno je na hlavním nádraží a další dvě v obchodních centrech na Chodově a na Smíchově. Další dvě státem provozovaná centra jsou v Ostravě a v Brně. Možnost očkování bez registrace nabízí i většina krajů.

20. června 2021

Autor:

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Mohlo by vás zajímat