Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Covid 19

Hospitalizovaných s covidem bude ještě nejméně týden přibývat, soudí statistici

JIP Nemocnice na Bulovce foto:  Petr Topič, MAFRA

Počty lidí s covidem v nemocnicích budou ještě nejméně týden růst, předpověděl v úterý Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS). V pondělí Česko evidovalo 6 500 hospitalizovaných, zpětně se však dohlašují stovky hospitalizovaných lidí denně. Zachycených pozitivních případů bude podle ÚZIS ubývat asi o 2 000 až 3 000 v mezitýdenním srovnání.
  14:00aktualizováno  14:42

„Počet nově diagnostikovaných případů se zastavil. A zastavil se růst, nebo už dokonce dochází i k poklesu různých indikátorů rizika,“ řekl v úterý ředitel ÚZIS Ladislav Dušek.

Za rizikové indikátory považuje například klesající relativní pozitivitu testů, která se ale podle něho stále pohybuje vysoko, když u diagnostických činí kolem 35 procent. Znamená to, že pozitivní je jeden ze tří lidí, které lékař pošle na test kvůli příznakům možné nákazy koronavirem. Ubývá ale také záchytů nákazy až ve vážném stavu nebo až při hospitalizaci.

„Všechny tyto indikátory ukazují na sestup, ale zůstávají na poměrně vysokých hodnotách a ukazují, že sestup bude pomalý,“ dodal Dušek. Předpovědi podle něj ale může změnit větší šíření nové varianty koronaviru omikron.

Zátěž v nemocnicích podle něj také začne postupně klesat. Kvůli vysokému počtu nakažených v populaci, které může být až třikrát vyšší než počet zachycených testů, ale bude stále vysoká.

Jen za poslední týden se nakazilo zhruba 21 000 rizikových seniorů, z nichž třetina bude za deset dní až týden podle Duška potřebovat péči v nemocnici. ÚZIS tak predikuje denně kolem 700 až 800 nově přijímaných do nemocnic. Nemocnice jako pacienty s covidem-19 evidují i ty, kteří už nemají pozitivní test, ale stále kvůli svému stavu vyžadují nemocniční péči.

Loni kombinace vánočních svátků a nástupu tehdy nové nakažlivější varianty koronaviru alfa přinesla další vlnu epidemie, která na jaře kulminovala s až 9 500 hospitalizovanými a maximem asi 17 400 nových případů. Zatímco počet pozitivních testů byl koncem listopadu překonaný o zhruba 10 000, maximum v nemocnicích je v této vlně asi 7 000.

Začátkem roku přijde další vzestup

Rozdíl navzdory šíření ještě nakažlivější varianty delta je podle Duška v dostupnosti očkování. Neočkovaní lidé tvoří v současné době 75 procent hospitalizovaných ve vážném stavu. „Při stoprocentní proočkovanosti by tak byla v nemocnicích jen čtvrtina lidí ve vážném stavu,“ dodal Dušek s tím, že očkovaní hospitalizovaní na JIP jsou průměrně starší a ve vážnějším stavu.

„Lze nevyhnutelně očekávat, že po Vánocích v lednu či únoru dojde k nějakému dalšímu nárůstu epidemie,“ dodal. Během svátků se lidé budou často setkávat a v populaci je stále velké množství lidé, kteří očkovaní nejsou a ani nemoc neprodělali. Seniorů je mezi nimi stále asi 335 000.

„Doufejme, že se podaří co největší množství lidí naočkovat tou posilující třetí dávkou vakcíny, protože její efekt může být relativně bezprostřední,“ dodal Dušek. Lidé o posilující očkování mají v poslední době podle něho velký zájem. Aplikovat si ji však zatím nechalo jen 58 procent těch, kteří už na ní mají nárok; mezi seniory pak 66 procent. Za poslední měsíc bylo těchto dávek podáno přes 835 000, z toho 320 000 od začátku prosince.

2. prosince 2021

Autoři: ,

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat