Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Řídit epidemii podle obsazenosti JIP je hloupost, míní sociologové

Péče o pacienty s onemocněním covid-19 na JIP plicní kliniky Fakultní nemocnice v Plzni (29. 10. 2020) foto:  Dan Materna, MAFRA

Někteří odborníci považují řízení epidemie covidu-19 podle obsazenosti nemocnic a především jednotek intenzivní péče za hloupost. Sociologové Daniel Prokop a Jan Kulveit na sociálních sítích uvedli, že se epidemie na obsazenosti JIP projevuje s několikatýdenním zpožděním. Podle nich mají pomáhat hlavně prediktivní modely. Kulvait ale připustil, že vláda už má omezené možnosti.
  16:56

„Řídit epidemii dle aktuální obsazenosti JIP připomíná člověka, co se obléká podle toho, zda zmokl, a na navigaci kouká, když přijede do zácpy. Obsazenost JIP reflektuje epidemii týdny dozadu,“ uvedl na Twitteru Daniel Prokop.

„O tato kamna jsme se už třikrát spálili. Takže teď se na ně posadíme celou vahou,“ komentoval Prokopův příspěvek Filip Pertold z Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA) Národohospodářského ústavu Akademie věd ČR.

Další sociolog Jan Kulveit, který se věnuje modelování epidemií na univerzitě v Oxfordu, ve svém facebookovém příspěvku napsal, že jiný indikátor, tedy řízení epidemie podle obsazenosti JIP, je „asi největší hloupost z dnešní tiskové konference“. Zpochybnil také to, že by opatření měly přijímat krajské hygienické stanice. 

„Stav na JIP odráží stav epidemie zhruba před třemi týdny. S tím, že nějakou dobu trvá schvalování a implementace, je to zpoždění za epidemií skoro měsíc,“ uvedl. Tímto způsobem se podle Kulveita, který se podílel na vzniku výpočtu indexu rizika protiepidemického systému PES, řídila epidemie v rozjezdu druhé a páté vlny. „Výsledky známe. Tím nechci říci, že stav na JIP není důležitý parametr – rozhodování se ale má řídit podle prediktivních modelů, kde predikce hospitalizací jsou jedním z výstupů,“ vysvětlil.

Podle Prokopa dnešní prohlášení zástupců budoucí vlády k řízení epidemie obsahuje řadu velmi dobrých věcí, některé ale chybí. „Mrzí mne, že je zcela vágní v oblasti (de)motivací – nemocenská, ošetřovné. A moc opatrné v oblasti očkování,“ napsal sociolog, jehož agentura PAQ Research v dlouhodobém projektu Život během pandemie zkoumá, jak se lidé chovají a jaké jsou jejich motivace.

Podle Kulveita nemůže nová vláda vymyslet moc jiného, než dělala vláda předchozí. Část věcí, které bylo potřeba udělat, už se stala nebo se nyní děje, jako například plošné testování ve školách.

Laboratoře v Česku v úterý odhalily 25 864 nových případů nákazy koronavirem. Je to dosud nejvyšší denní nárůst od začátku epidemie. Rekordních hodnot dosahuje i týdenní incidence.

Premiér Andrej Babiš v reakci na zhoršující se pandemickou situaci připustil, že vláda může v pátek rozhodnout o vyhlášení nouzového stavu. Naznačil, že by to pomohlo hejtmanům v krajích, kde je situace nejhorší, k omezení akcí i dalším restrikcím. Seniory ve věku od 60 let výše vyzval k tomu, aby vzhledem k vážnosti situace už hned omezili svoje sociální kontakty. 

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat