Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Nakažených ve školách je skoro trojnásobek, ukázaly pondělní testy. Přes 3000 žáků bylo pozitivních

Děti s rodiči přicházejí první den obnovené školní docházky do 28. základní školy v Plzni - Lobzích. Před zahájením výuky čekalo každého žáka testování na koronavirus. (12. dubna 2021) foto: Petr EretMAFRA

Třetí kolo testů z 10. ledna prokázalo významný nárůst virové zátěže ve školách. Podle ministerstva zdravotnictví PCR metoda odhalila 3 076 případů covidu-19 u žáků a 314 u učitelů. Podíl pozitivních výsledků se zvýšil z 0,1 procenta na 0,3 procenta testovaných.
  13:37aktualizováno  14:09

Na nárůstu počtu nakažených se podle ministerstva významně projevuje nástup nakažlivější koronavirové varianty omikron. 

Testování ve školách se tento a minulý týden konalo v pondělí a ve čtvrtek. Od příštího týdne se jeho frekvence sníží na jednou týdně v pondělí. 

Výsledky antigenního testování ze čtvrtka podle ministerstva naznačují další nárůst zachycených případů nákazy. Pozitivní test vyšel 5 666 žákům a 513 zaměstnancům, na potvrzení výsledků PCR testy se zatím čeká. Minulý týden potvrdila přesnější PCR metoda výsledky pozitivních antigenních testů v necelé polovině případů.

Testování se v pondělí účastnilo zhruba 1,2 milionu žáků a 180 000 zaměstnanců škol. V přepočtu na 100 000 testovaných odhalilo testování odhalilo u žáků základních a středních škol 248,9 případu nákazy a u pedagogů a zaměstnanců 175,4. 

Minulý týden proběhla dvě první kola testů ve školách. V každém z nich bylo provedeno více než 1,5 milionu testů u žáků i u zaměstnanců, upozornilo ministerstvo zdravotnictví.

Testování z 3. 1. odhalilo celkem 1 236 pozitivních případů konfirmovaných metodou PCR, což představuje 97,4 zachycených případů na 100 tisíc testovaných osob.

U pedagogů a zaměstnanců bylo 3. 1. potvrzeno 177 pozitivních případů konfirmovaných metodou PCR, což představuje 96,2 zachycených případů na 100 tisíc testovaných osob.

Testování z 6.1. odhalilo celkem 1 187 pozitivních případů konfirmovaných metodou PCR, což představuje 96,5 zachycených případů na 100 tisíc testovaných osob.

U pedagogů a zaměstnanců bylo 6. 1. potvrzeno 190 pozitivních případů konfirmovaných metodou PCR, což představuje 108,9 zachycených případů na 100 tisíc testovaných osob.

Větší výskyt na středních školách

Celkové výsledky obou kol byly srovnatelné, detailní rozbor dat ale ukázal na nárůst počtu záchytu na středních a vyšších odborných školách.

Denní přírůstky nakažených podle stupně očkování

Konkrétně u studentů středních škol bylo 3. 1. konfirmováno 120,5 nákaz na 100 tisíc testovaných a 6. 1. pak 148,4 nákaz na 100 tisíc osob. První výsledky z testování dne 10.1. ukazují další rostoucí trend, který je v tuto chvíli konfirmován metodou PCR (je konfirmováno 4 986 primárních záchytů u žáků a 499 primárních záchytů u učitelů).

Nejvyšší zátěž byla zachycena zejména v Praze a ve Středočeském kraji, tedy v regionech, kde je registrován i nejvyšší podíl varianty Omikron v populaci.

Podíl z celkového počtu sekvencí v průběhu času v Česku

Zdroj: Emma B. Hodcroft. 2021. "CoVariants: SARS-CoV-2 Mutations and Variants of Interest." https://covariants.org/

AG testy pro zaměstnance školy

Od pondělí 17. ledna budou školám propláceny antigenní testy pro zaměstnance. Ředitelé škol je doposud kupovali z peněz, které jsou určené na pomůcky pro žáky nebo na úkor provozních nákladů, což zatěžovalo rozpočet. 

Autor:
Témata: Praha

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Mohlo by vás zajímat