Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Koruna se nálepky „riziková“ nezbaví

Česko

Investoři vnímají Česko stále jako rizikový prostor. „Musíte to brát tak, že trh se nikdy nemýlí,“ tvrdí Ken Veksler, hlavní obchodník s měnami z dánské banky Saxo Bank.

* LN Česká koruna je jedna z nejvíc posilujících měn světa. Jak dlouho bude ještě tento trend trvat, než dosáhne stabilní úrovně?

Na tuto otázku je skutečně těžké odpovědět, protože koruna posiluje díky dobrým fundamentálním ukazatelům (například růst HDP, inflace – pozn. red.). Jediná negativní věc, která se dá říct ve vztahu k této měně, nebo spíše této zemi, je to, že se hází spolu s polským zlotým a maďarským forintem do jednoho koše takzvaných rizikových měn. To znamená, že je závislá na chuti investorů riskovat. Když se zvyšuje, tak se nakupuje, když jsou investoři averzní vůči riziku, tak se prodává. Pokud jde o to, jak dlouho ještě bude posilovat, není snadné to říci, ale myslím, že nemůžeme očekávat, že bude posilovat ještě dlouho. Situace na evropských trzích momentálně neumožňuje další spekulace.

* LN Dá se tedy říci, že je stále východ EU brán jako rizikový prostor?

Bohužel je to tak. Já s tím sice nesouhlasím, protože si myslím, že za posledních 12 až 18 měsíců jsou Česko a Polsko vnímány hůře, než jaká je realita, ale na druhou stranu to musíme brát tak, že trh se nikdy nemýlí.

* LN Je Česko považováno za rizikový prostor také kvůli vysokému zadlužení? Ovlivňuje jeho pozici zadlužení Polska a Maďarska?

Ne, není tomu tak. Skutečně se jedná jen o házení do jednoho pytle.

* LN Jaké kroky bychom měli provést, abychom se vymanili z tohoto vnímání?

Já nejsem politik, takže je pro mě složité odpovědět. Jedná se skutečně jen o postoj trhu. Nelze říci: Dělejte tohle a dostanete se z toho. Jedna země toto nahlížení neprolomí. Záleží také na tom, kdo situaci hodnotí.

* LN Čína uměle podhodnocuje svůj jüan a USA jí za to hrozí různými sankcemi. Kam by to až mohlo dojít? Hrozí měnové války?

Měnová válka je populární termín hlavně mezi novináři. Není to válka, je to závod. Všichni víme, že nízké úrokové sazby a aktuální měnová politika nefungují napříč hranicemi. Je to závod o to, kdo dokáže měnu znehodnotit nejrychleji, a komu se to podaří, ten vyhraje, protože tím stimuluje inflaci, domácí růst a zahraniční obchod. Američanům by se samozřejmě hodilo, kdyby Čína nechala jüan posílit, protože dolar by hned vypadal atraktivněji. Ale na druhou stranu, Čína ví své. A kdo jsou USA, aby jim říkaly, co mají dělat?

* LN Mohla by tento závod vyhrát americká centrální banka Fed? Její guvernér Ben Bernanke má vřelý vztah k tištění peněz.

Bernanke se tohoto závodu účastní a už toho stihl skutečně hodně. Trhy již přijaly myšlenku, že Fed 3. listopadu přistoupí ke kvantitativnímu uvolňování a tištění peněz v objemu 500 miliard dolarů. Otázkou teď je, zda tuto částku nepřekročí a jakou bude mít formu. Jestli bude odkupovat již existující cenné papíry, nebo začne tisknout bankovky.

* LN Říká se, že se Spojené státy nacházejí v pasti likvidity, tedy že se zastavil tok peněz a poskytování úvěrů. Je to tak?

Ano, do určité míry tento problém existuje. Co s tím budou dělat? To opravdu netuším.

* LN Je čínský jüan brán jako riziková měna?

Ano a ne. Riziková je v tom, že není umožněn volný pohyb kurzů, existují vládní zásahy a nejde o volný trh. Na druhou stranu, z hlediska spekulačního, je to skvělá měna pro investování, protože bude posilovat, ať už přirozenou cestou nebo kvůli tlaku USA. Takže teoreticky ano, je to skvělá měna, do které investovat.

* LN Jak se stavíte k projektu eura, jaké jsou jeho slabiny?

Teoreticky to funguje. Ale na papíře funguje téměř všechno. Největší problém je, že pravidla pro přijímání nových členů byla příliš uvolněná. A začít můžeme už u Německa, které nikdy nesplnilo poměr zadlužení k HDP. I když rozdíl byl jen jedno až dvě procenta, takže se to ještě dalo zvládnout. Země jako je Portugalsko, Řecko, Španělsko nebo Irsko ale jednoduše neodpovídají stanoveným kritériím. Když vytváříte takový projekt, máte pravidla, která se mají plnit. Když ne, musí země vystoupit, nebo být potrestána. Kritéria by měla být přísná a hlavně skutečně aplikovaná. Také kurz eura nereflektuje rozdíly mezi vyspělostí ekonomik jednotlivých členů.

* LN Takže jste pro, aby bylo Řecko z eurozóny vyloučeno?

Ano, to je můj osobní názor. Hlavně bych jim ale nikdy nedovolil vstoupit.

* LN Kdyby Řecko opravdu opustilo euro, jaký vliv by to mělo na jeho kurz?

Nejprve by euro posílilo, ale následně by se pravděpodobně významně propadlo. Vznikl by tím precedens. Lidé by se začali ptát, proč v eurozóně mohlo nadále zůstat Španělsko, Irsko nebo Portugalsko, protože ani oni neplní pravidla.

* LN Čekal jste, že se krize eurozóny vyřeší tak, jak se vyřešila?

Ano i ne. Očekával jsem, že se finanční trhy pročistí, a k tomu do značné míry nakonec došlo. Ale na druhou stranu lidská povaha, která tuto krizi zavinila, se nemění. Takže dříve nebo později budeme stejné krizi čelit znovu.

* LN Jak byste přesvědčil klienta, aby investoval do měn, ne třeba do akcií, které navíc nesou dividendu?

Zaprvé, neživím se prodáváním ojetých aut. Zadruhé, nejsem makléř, ale obchodník. Nikoho nepřesvědčuju. Zatřetí, na devizových trzích díky volatilitě a díky objemu proinvestovaných peněz existuje mnohem větší potenciál vydělat, ale samozřejmě také ztratit. Do měn investuji již šestnáct let a lidem jen vysvětluji, co hýbe tím jakým kurzem. Ale je pravda, že na amerických akciových trzích dochází k tomu, že lidé začínají věřit, že akcie také přinášejí dividendy, a že celkový výnos z nich je tak větší než z vládních dluhopisů. Investoři jednoduše hledají větší zisky.

* LN Kdy se vy osobně rozhodnete, že přišla ta správná chvíle koupit nebo prodat? Já jako laik bych měl chuť čekat ještě den, kurz by pak mohl být příznivější.

Odpověď na tuto otázku by zabrala čtrnáct nebo patnáct let. Za rozhodnutím stojí mnoho faktorů. Můj průměrný horizont obchodování jsou tři dni, maximálně sedm dní. Řídím se jednoduchým principem. Sleduji makroekonomické ukazatele, a když se mi zdá, že v kurzu měny nejsou reflektovány, pak je měna buď překoupena, nebo přeprodána a na základě technické analýzy určím přesnou dobu uzavření obchodu.

* LN Jaký vliv má ve vašem rozhodování intuice?

V obchodování hraje obrovskou roli. Můžete strávit šest měsíců sledováním různých grafů a dojdete k závěrům, které se stejně budou lišit od toho, co vám napovídá intuice.

* LN Proč se vyhýbáte investování do měn z rozvojových států, kde jsou kurzy pohyblivější a potenciální zisky větší?

Z jednoduchého důvodu – můžete rychle prodělat. A to platí u jakýchkoliv investic, ať už do akcií, komodit nebo měn.

* LN Jakou měnu berete jako nejstabilnější a nejvýhodnější pro investici?

Aby se na měně dalo vydělat, musí být trochu nestabilní, protože to jsou právě pohyby kurzů, které přinášejí zisk. Já osobně nemám oblíbenou měnu. Obchoduji sice měny států G7 a G10, ale vždycky se řídím tím, co mi přijde nejlogičtější.

* LN Jaký objem peněz denně proinvestujete?

Průměrně mezi 10 až 15 miliony dané měny.

* LN Znám pár lidí, kteří propadli investování a veškerý svůj čas tráví před obrazovkou s grafy. Musel jste toto nějak řešit i vy?

První tři čtyři roky jsem byl doslova přilepený k monitoru 14 až 15 hodin denně. Ale ne kvůli tomu, že bych nemohl přestat. Hlavní důvod je, že můžete přečíst kolik knih chcete, můžete studovat nespočet analýz a grafů, ale nic z toho ve skutečnosti nepomáhá. Trávil jsem celé dny pozorováním, jak například reagovaly trhy na to, když byla v poledne zveřejněna makrodata, a tohle jsem dělal u vícero měn. Neexistuje nic, co by nahradilo praxi, bohužel. Musíte to prostě odkoukat. Já bych teď osobně nejraději skončil a žil na nějakém ostrově bez obrazovek.

***

Američanům by se hodilo, kdyby Čína nechala jüan posílit. Ale na druhou stranu, Čína ví své. A kdo jsou USA, aby jim říkaly, co mají dělat?

OBCHOD S MĚNAMI

Ken Veksler

Je odborníkem na měnové trhy s více než patnáctiletou praxí, kdy působil přímo na mezibankovních trzích. Během své kariéry Ken pracoval pro různé přední světové banky jako market maker a obchodník s aktivy. Během čtyř let předtím, než začal pracovat pro Saxo Bank, byl ředitelem a zakládajícím společníkem úspěšné společnosti pro správu aktiv se sídlem v Austrálii. Specializuje se na krátkodobé a střednědobé obchodování s měnovými páry G10.

Autor:

Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA
Rozdáváme batolecí mléko ZDARMA

Na cestě mateřstvím se potkáváme s různými výzvami. V případě výživy našich nejmenších představuje kojení ten nejlepší základ. Pokud však kojení...