Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Koruna se vymkla kontrole

Česko

Rekordní koruna - Česká měna vůči euru prolomila další hranici, exportéři se zlobí

PRAHA „Dovolená bude letos pro lidi mířící do zahraničí o něco levnější... ale za několik málo měsíců se může stát, že tito lidé přijdou o práci.“ Takový dopad může mít podle hlavního ekonoma firmy Next Finance Vladimíra Pikory neustále pokračující posilování české koruny vůči hlavním světovým měnám – euru a americkému dolaru.

Česká měna včera poprvé prolomila hranici 23 korun za euro, když posílila na nový rekord 22,99 Kč/euro. Poté se vrátila na úroveň 23,03 Kč/euro. K dolaru koruna proti čtvrtečnímu závěru mírně zpevnila na hladinu 14,51 Kč/USD.

Koruna tak potvrdila svůj primát nejrychleji posilující národní měny na světě. Meziročně posílila již o téměř 20 procent. Ekonomové však upozorňují, že místo oslav jsou na místě spíše obavy. „Katastrofálnější situace z pohledu směnného kurzu koruny zde ještě nebyla,“ varoval Pikora.

Hrozba nezaměstnanosti Hlavním důvod k obavám je podle analytiků zejména klesající cenová konkurenceschopnost českých výrobků na zahraničních trzích. Drahá koruna již přiměla propouštět zaměstnance výrobce hudebních nástrojů Amati, který vyváží svoje produkty zejména do dolarových oblastí. Za poslední tři roky firma utrpěla v důsledku negativního vývoje směnného kurzu koruny ztrátu 55 milionů korun. V červnu kvůli silné koruně uzavřela oděvní firma OP Prostějov svoji výrobu v Uherském Hradišti a Olomouci. K propouštění pod tlakem silné koruny a klesajícího odbytu byl nucen i další oděvní podnik Slezan. „Je to šílené. Podle mě se bude v průmyslu propouštět ještě masivněji. Kvůli silné koruně se čím dál tím víc výrobků stává neprodejnými,“ řekl LN generální ředitel Slezanu Miroslav Halfar. S tím souhlasil i prezident Hospodářské komory Petr Kužel. „Samozřejmě by se mohlo časem stát, že začne růst nezaměstnanost, protože čeští exportéři by mohli přijít o odbyt a trhy, a tím může ubýt i pracovních míst tady.“ Zboží nezlevní „Kdo teď vydělá, to jsou velcí dovozci a obchodníci,“ upozorňuje předseda Asociace exportérů Jiří Grund. Přestože silná koruna vytváří podmínky pro snižování cen na domácím trhu, většina obchodníků k němu nepřistupuje. Zdůvodňují to převážně nárůstem nákladů v souvislosti s rekordními cenami ropy na světových trzích.

„Na trhu, kde je konkurence silná, obchodníci využívají příležitost a zvyšují podíl zlevňujících se zahraničních výrobků...a tam, kde je konkurence slabá, dochází pouze k ovlivnění marže obchodníků a ceny zůstanou nezměněny,“ vysvětlil Pikora.

Hrozby zvyšujících se dovozů zahraniční produkce, která může i na domácích pultech začít vytlačovat české výrobky, může podle Pikory nastartovat zpomalování růstu domácí ekonomiky. „Podobnou situaci jsme zaznamenali již v roce 2002, kdy prudké posilování koruny vedlo ke zvýšení objemu zahraničního zboží na domácím trhu a nezaměstnanost se tehdy během půl roku vyšplhala na rekordní míru,“ připomněl Pikora.

Koruna bude dále posilovat Důvodem prudkého posilování koruny je podle hlavního ekonoma Citibank Jaromíra Šindela pozitivní hodnocení vývoje české ekonomiky zahraničními investory při současném zpomalování globální ekonomiky. Šindel a mnozí další analytici předpovídají, že koruna bude posilovat pod hranici 23 korun i ve 3. čtvrtletí. Zlom ve vývoji kurzu by mohl nastat počátkem příštího roku.

Graf

Vývoj kurzu koruny vůči euru

22,99 Kč / EUR

včerejší kurz koruny vůči euru

10. 1.

25,83

14. 2.

25,33

4. 6.

24,63

13. 6.

24,13

1. 7.

23,77

8. 7.

23,47

18. 7.

22,99

Autor: