Česká koruna sílí a snižuje příjmy exportérů. Národní banka zatím nezasáhne, shodují se analytici
PRAHA Posilování kurzu české koruny může být vítanou zprávou pro banky. Opět se rozjíždí miliardový byznys spojený se zajišťováním se proti pohybu kurzu české měny vůči euru a dolaru.
Podle zkušeností ČSOB se zajišťují hlavně strojírenské podniky včetně firem z oboru automobilového průmyslu. „Pozorujeme mírný růst, který však spíše připisujeme ekonomickému oživení. Posilující koruna ovšem také hraje určitou roli,“ uvedla mluvčí Pavla Hávová.
„U korporátních klientů sledujeme již několik měsíců zvýšenou obchodní aktivitu v oblasti devizových obchodů, což vnímáme jako pozitivní signál zotavující se ekonomiky,“ dodal mluvčí UniCredit Bank Tomáš Pavlík. Také na pobočkách této banky je o zajištění vyšší zájem než dříve.
Rostoucí zájem u svých klientů pozoruje také Komerční banka. „K tradičním klientům využívajícím zajištění kurzu patří exportéři, postupně se však přidávají i importéři. Nejvíce se využívá zajištění kurzu koruny k euru, ale pozorujeme i zvýšený zájem o zajištění vůči dolaru, způsobený dramatickým posílením koruny proti dolaru za šest týdnů o 14 procent,“ zmínila mluvčí Komerční banky Monika Klucová. Příliš rychlé posílení kurzu však může naopak zájem podniků o zajištění dočasně oslabit. „Prudké posílení koruny z minulého týdne nebylo pro klienty příznivé z hlediska dosažení co nejlepší úrovně zajištění. Proto jsme v minulém týdnu nezaznamenali zvýšenou poptávku po zajišťovacích produktech,“ řekl Jan Holinka z tiskového centra České spořitelny.
Zájem o zajištění však zůstává menší než v roce 2008, kdy docházelo k nejvyšším výkyvům kurzu koruny. Petr Smutný, partner v oddělení Podnikových financí a restrukturalizací společnosti PricewaterhouseCoopers ČR, upozornil, že podnikům dělá potíže stanovit správný objem zajištění vzhledem k nejistému objemu zakázek.
„Podniky mají obavy, aby se neopakovala situace z roku 2008, kdy si podniky zajistily příliš velké objemy peněz, odvozené z obratu před příchodem krize. Následně pak prodělaly nejen na oslabení koruny, ale také kvůli zbytečně vysokému objemu zajištění,“ dodal Smutný.
Během prvního pololetí roku 2008, kdy česká koruna prudce posilovala, řada českých podniků neodolala a zajistila se při kurzu 23 nebo 24 korun za euro. Krátce poté dorazila do Česka krize a koruna prudce oslabila až k úrovním okolo 29 korun za euro. Kurzově zajištěné podniky následně vykázaly stamilionové ztráty.
Zajištění kurzových rizik lze popsat jako snahu minimalizovat rizika spojená s nepříznivým dopadem pohybu měnových kurzů na tržby a zisk společnosti. Podnikům se může vyplatit zejména v situaci, kdy koruna vůči euru nebo dolaru výrazněji posiluje.
Kurzově nezajištěnému podniku totiž v takovém případě klesají tržby z prodeje zboží či služeb v zahraničí, následkem je pak snížení zisku nebo i propad do ztráty.
***
VÝVOJ KURZU KORUNY K EURU
a ZÁKLADNÍ ÚROKOVÁ SAZBA ČNB
prosinec 2000
Do čela ČNB nastupuje
Zdeněk Tůma, prezident
Václav Havel ho jmenoval
guvernérem přes výhrady
premiéra Miloše Zemana
i ostražitost šéfa sněmovny
Václava Klause.
duben 2002
Desítky exportérů v čele
se Škodou Auto posílají
vládě a ČNB takzvanou
Trutnovskou výzvu,
v níž žádají opatření
proti posilování koruny.
únor 2003
Václav Klaus
se stává
prezidentem
země.
květen 2004
ČR vstupuje do Evropské
unie. Ještě před vstupem
Evropská komise kritizuje
zemi za vysoké rozpočtové
schodky a vybízí
k reformě zdravotnictví
a důchodového systému.
rok 2006
Ekonomika už
druhý rok pokračuje
v šestiprocentním
růstu. Škoda Auto má
za rok 2006 o 40 procent
větší zisk, vydělala
jedenáct miliard korun.
leden 2009
Slovensko zavedlo euro,
počáteční přepočet byl
30,126 koruny za euro.
červenec 2010
Tůmu střídá v čele národní banky Miroslav
Singer, na pozici viceguvernéra ho v roce 2005
dosadil prezident Klaus.