Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Korupce sžírá tenis, tvrdí Murray

Česko

MOSKVA Skot Andy Murray je dalším ze špičkových hráčů, kteří otevřeně tvrdí, že korupce je v tenisu běžnou věcí.

Jeho prohlášení začala prošetřovat tenisová asociace ATP a chystá také nové opatření, podle nějž budou mít hráči za povinnost během 48 hodin ATP oznámit, pokud jim někdo nabídne úplatek za ovlivnění zápasu. Když si to nechají pro sebe, budou riskovat trest.

Murray, osmnáctý hráč světového žebříčku, se do problematiky sázkařské aféry zapojil podobně jako v nedávné době Tomáš Berdych, Rus Dmitrij Tursunov, třetí hráč světa Srb Novak Djokovič či Belgičané Gilles Elseneer s Dickem Normanem.

„Je to velké zklamání, ale každý ví, že je to tak,“ řekl Murray BBC během turnaje Kremlin Cup v Moskvě. „Dokázat to ale bude nesmírně těžké,“ připomněl.

Někteří tenisté se podle dvacetiletého Skota nelegálním výdělkům nebrání. „Týden co týden cestují na turnaje a ze startovného platí všechny náklady. Kariéra trvá jen deset dvanáct let a peníze musíte vydělat, dokud hrajete,“ vysvětloval Murray motivaci k braní úplatků, případně sázení na vlastní porážku.

Podle informací deníku The Times se v tomto týdnu sejdou představitelé ATP, ženské asociace WTA, mezinárodní federace ITF a organizátoři grandslamových turnajů, aby zřídili komisi pro boj s korupcí a sázkařskými podvody.

Autor: