Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Korupce v Česku pomalu ustupuje

Česko

  14:29
PRAHA - Míra korupce v Česku klesla na nejnižší úroveň za posledních devět let a je stejná jako v roce 1997. Vyplývá to ze zprávy organizace Transparency International (TI), která zkoumala míru korupce ve 180 zemích světa. Stejně jako loni panuje nejlepší stav ve skandinávských zemích, nejhůře jsou na tom naopak Barma a Somálsko.

Pražský hrad skrývající se za českou vlajkou. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

V aktuálním žebříčku CPI (index vnímání korupce) 2007 Česko figuruje společně s Itálií na 41. místě s 5,2 bodu indexu. Stejné hodnoty ČR dosáhla před deseti lety. Pak se situace podle TI začala zhoršovat. "Pokles v indexu byl podle našeho názoru způsoben dozvuky 90. let, zejména nezodpovědným přístupem k přechodu na tržní hospodářství, politickou opoziční smlouvou, zanedbaným rozvojem institucí a ignorováním reformy veřejné správy," nabídla možné vysvětlení ředitelka české pobočky TI Adriana Krnáčová.

Od roku 2003 se míra korupce v Česku podle studií TI zase začala snižovat. Analytici to vysvětlují zejména tlakem nevládních organizací, kvalitnější prací některých institucí, pozitivním ekonomickým vývojem a vstupem ČR do EU. "Odrazili jsme se ode dna, index se o něco zlepšil. Ale nemáme zdaleka vyhráno," komentovala aktuální výsledky Krnáčová na dnešní tiskové konferenci.

TI zároveň upozornila na některá pozitiva a negativa ve vývoji situace v ČR. Jako pozitivní zhodnotila TI například založení Nejvyššího správního soudu v roce 2003 nebo přijetí zákona o střetu zájmů.Problémy prý ale stále vězí například v neúčinné kontrole veřejných zakázek a veřejných rozpočtů, ve vyšetřování korupce takzvaných bílých límečků (úředníků), v korupci v podnikatelském sektoru nebo v korupci v médiích. V oblasti médií organizace kritizuje, že v ČR úplně nefunguje kvalitní investigativní žurnalistika, která by byla schopná dotáhnout případy do konce. Dále poukazuje na tlak inzerentů na obsah médií a na to, že sféra médií a public relations není jasně oddělená.

V první desítce aktuálního žebříčku je sedm evropských států a Singapur, Nový Zéland a Kanada. Z evropských států je přitom na špici pět severských: Dánsko, Finsko, Švédsko, Island a Norsko. Nejhůře je na tom v rámci EU Rumunsko, kterému v žebříčku patří 69. pozice (3,7 bodu). Z deseti nováčků, kteří se k EU připojili v květnu 2004, je na tom nejlépe Slovinsko, které se nachází na 27. místě žebříčku se ziskem 6,6 bodu.

Index CPI měří celkový rozsah vnímání korupce ve veřejném a politickém sektoru. Nula představuje nejvyšší možnou míru korupce v dané zemi, desítka naopak nejnižší. Index čerpá ze 14 různých průzkumů mínění provedených nezávislými institucemi. Česká pobočka nevládní organizace TI, která mapuje korupci v několika desítkách zemí světa, vznikla v roce 1998. Minulou středu u nás například spustila provoz protikorupční linky 199. Podle manažera právní poradny TI Michala Štičky je o linku značný zájem. Průměrně linku využívá kolem
dvacítky občanů denně.
Autor: