Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Korupční aféra ČKA spěje do finále

Česko

V procesu s Kafkovou v pátek svědčil i někdejší poslanec za ČSSD a dnešní viceprezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala.

Rozsudek by soudce Roman Podlešák mohl vynést již na konci dubna.

Radka Kafková, někdejší členka představenstva České konsolidační agentury (ČKA), minulý týden před soudem popřela svou vinu. Obžaloba bývalou vysokou státní úřednici viní z toho, že se nechala uplatit a zmanipulovala prodej třímiliardové pohledávky za společností Cetus. Za to jí u Obvodního soudu pro Prahu 7 hrozí až osm let vězení.

Kafková k soudu nechodí, a o svém případu proto nemluvila přímo – její obhájce Josef Monsport nicméně přinesl její prohlášení, které soudce Roman Podlešák přečetl. „Má klientka v něm trvá na tom, a to je podle mne nesporné, že v případě nešlo o žádné peníze, nikomu neposkytovala žádné informace, které by odporovaly regulím ČKA a nikoho nezvýhodnila,“ popisuje obsah prohlášení Monsport.

Kafková odmítla i to, že by v odposleších zaznamenaných policií používala kódovou řeč. Policie přitom vychází například z toho, že Kafková a další obžalovaní mluvili o pohledávce za Cetusem jako o psu jménem Beata. Kafková se hájí tím, že o žádnou šifru nešlo a Beata skutečně existovala.

Co bylo v břichu velryby?

Někdejší nejvýše postavenou ženu českého byznysu zatkla policie v červenci 2006 a následující tři měsíce strávila ve vazbě. Podle obžaloby přijala v případě pohledávky za Cetusem (latinsky velryba) za dodávání interních informací a další služby úplatek ve výši 400 tisíc korun a další tři miliony si nechala slíbit. Přesně čtyři sta tisíc pak také policisté našli během domovní prohlídky v autě jejího přítele Františka Dombeka.

Partnery Kafkové ve vysoké hře byli podle obžaloby dva někdejší zaměstnanci ostravské pobočky ČKA – Josef Tykva a Josef Lopata a podnikatel Pavel Hrách. Všichni tři měli podle odposlechů o tuto pohledávku eminentní zájem a chtěli ji „dohodit“ neznámému zájemci. Pohledávku nakonec za 565 milionů korun koupila virtuální a naprosto neprůhledná britská firma Arrowrise Ltd.

Kdo a jak z nákupu pohledávky profitoval, proto není vůbec jasné. Monsport navíc svou klientku hájí tvrzením, že sama ČKA si pohledávky cenila na méně než 200 milionů, a prodejem Arrowrise proto stát vydělal. Týdeník Ekonom ovšem v minulosti přišel s názorem, že Cetus mohl být podstatně lukrativnější, protože v jeho hlubinách byly ukryty stamiliony z podřízených dluhopisů IPB, na které se vztahovala státní záruka.

Vynášet informace z ČKA měla podle obžaloby kromě Kafkové i šéfka odboru prodeje pohledávek Eva Hrušková, které za to podle odposlechů měli Tykva s Lopatou v Praze platit byt. Jisté pouštění informací Hrušková před soudem připustila, dopady se však snažila bagatelizovat. „Připustila, že poskytla inženýru Tykvovi nějaké informace nad rámec. Byla ale na druhou stranu dlouho jeho podřízenou a tak jí to tehdy tak nepřišlo. Nešlo ale rozhodně o záležitosti týkající se Cetusu, navíc šlo vždy o veřejně dostupné informace,“ shrnul výpověď Hruškové její advokát Dítě.

Znovu vám připomínám následky křivého svědectví Soudce Podlešák vyslýchal ve čtvrtek a v pátek řadu svědků. Například viceprezidenta Národního kontrolního úřadu a exposlance za ČSSD Miloslava Kalu, který byl v inkriminované době předsedou dozorčí rady ČKA. Kala si ovšem podle svých slov ničeho podezřelého nevšiml.

Nejčastější odpovědí svědků, na které policie přišla většinou z odposlechů nařízených na Kafkovou & spol., bylo sousloví: „Už se nepamatuji.“ To ale Podlešákovi nestačilo. Svědkům do omrzení pouštěl záznamy odposlechů a hrozbou pokuty je nutil, aby si vzpomněli.

Proces s Kafkovou bude pokračovat na konci dubna, kdy by také měl padnout rozsudek.

***

O pohledávce mluvili obžalovaní podle policie v odposleších jako o psu Beatě. Kafková odmítla, že by šlo o kódovou řeč, pes Beata prý existoval.

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...