Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

„Kosované jsou nyní nezávislí“

Česko

Novou evropskou zemi včera mezi prvními uznaly USA. Španělsko, Kypr a Slovensko jsou ostře proti

Samostatné Kosovo - Svět i Evropa jsou rozděleny na příznivce nezávislosti i její zásadní odpůrce

BRUSEL/PRAHA Obyvatelé Kosova jsou nyní nezávislí, dlouho jsem se o to s vládou zasazoval. Taková slova zazněla včera z úst amerického prezidenta George W. Bushe. Samostatnost provincie je nelegální, reagovalo naopak na nezávislost provincie Rumunsko.

Kosované sice v neděli vyhráli první bitvu, jejich parlament vyhlásil nezávislost, mnohem důležitější a těžší boj ale začal včera -a sice o mezinárodní uznání. Kosovští politici již včera rozeslali 192 dopisů, v nichž o uznání svého státu žádají. Kosovský premiér Hashim Thači byl přitom velmi optimistický a uvedl, že očekává pozitivní reakci od prvních zemí „každou minutu“.

Na společném stanovisku ke Kosovu se včera v Bruselu pokoušeli dohodnout ministři zahraničí Evropské unie. Nakonec podle očekávání nový stát společně neuznali. Nechali každou zemi, aby si své vztahy k bývalé srbské provincii upravila podle svého. Společné prohlášení ministrů, jehož vypracování zabralo prakticky celý den, tak kosovskou nezávislost jen zaznamenává. „Rada bere na vědomí, že si členské státy, v souladu se svojí národní praxí a mezinárodním právem, upraví svoje vztahy s Kosovem,“ říká klíčová věta jednostránkového textu. Zbytek prohlášení připomíná péči unie o celý západní Balkán a odhodlání ekonomicky pomoci celému regionu.

Debatu šéfů diplomacie ke Kosovu zkomplikovalo Španělsko, které nečekaně ostře, daleko tvrději než Kypr, vystoupilo proti společnému textu, kde mimo jiné stálo, že unie „bere na vědomí... vznik nezávislého státu Kosovo“. Pro Španěly to bylo uznání nezávislosti mezi řádky a postavili se proti.

Británie a Francie uznaly Kosovo již včera večer. Německo, Itálie a další potvrdily, že tak učiní. Podle slovenského ministra zahraničí Jána Kubiše naznačuje asi 16 států, že je připraveno brzy Kosovo uznat, podle šéfa německé diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera jde o 17 zemí.

Česká republika zatím neví, kdy se k nim připojí. „Nenechám se svázat datem. Počkám, až valná většina evropských zemí uzná Kosovo a až chování kosovských autorit bude takové, že se za to můžu s dobrým svědomím zodpovídat. Pak Kosovo uznáme,“ zopakoval včera český ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg.

Prvním byl Afghánistán Jako první uznal Kosovo Afghánistán a včera odpoledne i Američané a Turci, později Británie a Francie. Srbsko reagovalo odvoláním svých velvyslanců ze Spojených států. Francie i Turecka. Uznání samostatného státu naopak odmítají Španělsko, Slovensko a Kypr. Podle kyperské ministryně zahraničí Erato Kozaku-Markullisové je jednostranné vyhlášení nezávislosti právně neplatné.

Srbský parlament včera večer nedělní jednostranné vyhlášení nezávislosti Kosova jednomyslně prohlásil za neplatné. Podle poslanců je to porušení svrchovanosti a územní celistvosti Srbska.

Srbové včera na protest proti osamostatnění provincie vyšli opět do ulic. Jak v Bělehradě, tak v Kosovské Mitrovici, kde protestovalo asi 10 tisíc lidí. Většina z nich nesla srbské vlajky a vykřikovala: Kosovo je srbské, není na prodej! U sídla Bezpečnosti pro spolupráci v Evropě a policie OSN v Kosovské Mitrovici včera večer vybuchla nálož. Nikdo však nebyl zraněn.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!