Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kosovská dívka se skrývá na faře

Česko

VÍDEŇ Případ patnáctileté kosovské dívky Arigony Zogajové, která se před hrozící deportací skrývá a hrozí sebevraždou, se včera dostal až do rakouského parlamentu. Ten zasedl k mimořádnému jednání o azylové a přistěhovalecké politice, především kvůli osudu této školačky. Jejímu příběhu se v posledních dvou týdnech dostalo široké pozornosti médií.

Krátce před parlamentní schůzí vyšlo najevo místo jejího pobytu. Skrývá se na jedné faře a osobně se s ní už prý setkal hornorakouský zemský hejtman Josef Pühringer. Poté co po mnoha odvoláních a více než pětiletém pobytu v hornorakouském Frankenburgu padlo v září definitivní zamítavé rozhodnutí poslední soudní instance k žádosti Zogajových o azyl, úřady nařídily vyhoštění rodiny zpět do Kosova. Arigona utekla a z úkrytu pohrozila - napřed písemně a potom i na videu sebevraždou, pokud bude k návratu do vlasti nucena. Její matka se zhroutila a je v nemocnici, zbytek rodiny byl deportován.

Mimořádné zasedání parlamentu ale nepřineslo nic jiného než opakování postojů politických stran z posledních dnů. Opoziční Zelení žádají změnu příslušných zákonů tak, aby po určité době pobytu v zemi získali žadatelé o azyl automaticky právo na povolení k pobytu. Zatímco prvního protestu před ministerstvem vnitra se před týdnem zúčastnila jen stovka lidí, v úterý večer tam odsuzovalo deportaci rodiny již pět tisíc demonstrantů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat