Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Košťál se rozloučil. Přes e-mail

Česko

Místopředseda ČMFS oznámil rezignaci na všechny funkce ve svazu a definitivně se stahuje z fotbalu

PRAHA Jeho jméno dráždilo fotbalové fanoušky stejně jako kontroverzní výroky i rozporuplné činy, které ho proslavily. Teď však éra Vlastimila Košťála v českém fotbale definitivně končí.

První místopředseda Českomoravského fotbalového svazu nečekaně oznámil rezignaci a z výkonného výboru k dnešnímu dni odchází. Půl roku před volbou nového vedení svazu tak Košťál zcela mizí z fotbalového prostředí.

„Po deseti letech, která jsem strávil ve fotbale, je čas odejít a ponechat řízení zcela novým neokoukaným funkcionářům, neboť snad pouze oni jsou schopni vyvést fotbalové hnutí z křeče, ve které se nyní nachází,“ vysvětlil Košťál.

Bývalý šéf Sparty a později i manažer národního týmu strávil ve vedení svazu sedm let, místopředsedou byl poslední tři roky. „Lidí, kteří jsou schopní a umí nejen řečnit, je škoda. Nebyl oblíbený, ale je za ním vidět hodně práce,“ prohlásil další místopředseda ČMFS Jaroslav Vacek.

Kontroverzní funkcionář byl jako manažer u všech posledních úspěchů české reprezentace, jenže pro většinu fanoušků se svým arogantním vystupováním a podílem na sporných rozhodnutích stal synonymem prohlubující se krize českého fotbalu.

Vedení svazu Košťál zaskočil Košťál byl podepsán pod fiaskem s výstavbou národního stadionu a podílel se i na selhání národního týmu na letošním Euru v Rakousku a Švýcarsku, po kterém nepřímo za viníka označil gólmana Petra Čecha.

Naposledy stál u blamáže při výběru nového reprezentačního trenéra.

„Byl kontroverzní osoba, ale svou historickou roli ve fotbale splnil,“ uvedl diplomaticky předseda ČMFS Pavel Mokrý, podle něhož nebude odchod prvního místopředsedy pro svaz ztrátou, protože „poslední půlrok se už Košťál práci ve svazu téměř nevěnoval“.

Nejužší svazové vedení ČMFS přitom rozhodnutí jejich kolegy zaskočilo. Košťál totiž členy výkonného výboru o své rezignaci informoval včera prostřednictvím dopisu zaslaném elektronickou poštou.

Odpoledne měl pak vypnutý telefon. „Překvapil mě způsob, jakým nám to oznámil. Myslel jsem, že mě o tom informuje osobně. Standardní způsob to není,“ mrzelo Mokrého.

Košťálův odchod se však očekával, už v červnu totiž odstoupil z funkce manažera národního týmu a zřejmě během podzimu se definitivně rozhodl vzdát i zbylých funkcí. „Mám teď úplně jiné starosti. Fotbal po Euru je pro mě uzavřená kapitola,“ řekl v září Košťál.

Před nedávnem vyloučil i svůj návrat do Sparty, podle zákulisních informací nyní podniká v realitách. „Důvody jsou především osobního charakteru a netřeba o nich spekulovat,“ komentoval Košťál své včerejší rozhodnutí.

Nástupce se asi volit nebude Podle Vacka k odchodu Košťála přispěly i současné spory uvnitř svazu o pořádání lednové valné hromady. „Asi si vyhodnotil, že za takové situace nemá cenu pokračovat,“ přemýšlel Vacek v narážce na iniciativu druhého místopředsedy Jiřího Kubíčka, který dlouhodobě kritizuje fungování ČMFS a volá po prověření jeho hospodaření.

To nepřímo přiznal i Košťál, když v dopise prohlásil: „V čase do volební valné hromady se ve fotbale bude stejně pouze politizovat a nikoliv pracovat, takže není nutné mně cokoliv vyčítat.“ Košťálův odchod však části vedení svazu přidělal velké vrásky. Třináctičlenný výkonný výbor totiž bude až do června příštího roku, kdy se uskuteční volební valná hromada, fungovat v omezeném počtu.„Situace je vážná. Opouštět loď v době finanční krize není jen tak, volený zástupce má mít zodpovědnost. Minimálně na jednu ze čtyř nohou je teď svaz chromý,“ volá Kubíček po urychleném zvolení Košťálova nástupce.

Podle Mokrého to však nebude potřeba. „Dvanáct členů je stále dostatečný počet. V takovém režimu jsme fungovali třeba už v době disciplinárního trestu kolegy Kubíčka,“ připomněl šéf ČMFS.

Další informace čtěte na straně 21

***

Košťálova éra v českém fotbale 1998 vstoupil jako zástupce nového vlastníka do Sparty, stal se jejím prezidentem 2001 po nástupu kouče Brücknera se ujal funkce manažera reprezentace 2005 kandidoval na předsedu svazu, po komplikovaných volbách se stal 1. místopředsedou, současně odešel ze Sparty 2008 po neúspěchu na Euru opustil reprezentaci, ke konci roku rezignoval i na funkci místopředsedy

ANKETA LN

Co znamená rezignace Vlastimila Košťála pro český fotbal?

Jiří Kubíček místopředseda ČMFS Jeho rozhodnutí mě překvapilo, Vlastimil Košťál je statutárním zástupcem svazu, který má zodpovědnost. Složit funkci nejde jen tak, česká komora by si měla urychleně zvolit jeho nástupce.

Jaroslav Starka člen výkonného výboru ČMFS, prezident FK Příbram Nevím, co ho k tomu vedlo. Možná neustálé souboje s panem Kubíčkem, které paralyzovaly výkonný výbor. Na pozici manažera byl úspěšný, kolikrát odnesl kritiku za jiné. S panem Košťálem nemám dvojdomek, ani nejsme milenci, ale po profesní stránce fotbalu podle mě něco přinesl. Jak jeho odchod změní český fotbal, ukáže až budoucnost.

Ladislav Vízek bývalý reprezentant Je to úleva, nic jinýho. Lidi si ho nepřáli. Dospěl k tomu nakonec asi sám, vždyť na něj všude pískali. Jenom se rozhodl příliš pozdě. Spíš to byl byznysmen a frontman, jak si říkal, a ne sportovní funkcionář, do fotbalu se ani moc nehodil.

Autor: