Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Kostely se otevřou. Jako hrady

Česko

Prohlídky budou s průvodci, ale zdarma. Na náklady se složí kraj a obce

ZLÍN/OSTRAVA Polští turisté budou mít o důvod víc utrácet své peníze na Moravě. Jeden z častých důvodů, proč tito silně věřící lidé při svých cestách na jih zemi jen projížděli, alespoň zčásti padl. Nejzajímavější moravské církevní stavby, které je zajímají, už nebudou otevřené jen v době bohoslužeb.

A vydělají na tom i tuzemští návštěvníci, kteří se do mnoha chrámů a klášterů dostanou zdarma. Program nazvaný Otevřené brány nastartovali ve Zlínském kraji, dílem ale funguje i na Olomoucku. „Už nyní se na Velehradě zastaví 350 tisíc poutníků a turistů ročně a na svatém Hostýně ještě víc. Proto chceme tento zájem podchytit,“ řekla LN Dana Daňová z Centrály cestovního ruchu východní Moravy. Právě tyto dvě církevní památky byly dosud prakticky jedinými pravidelně přístupnými. Od pátku se k nim v kraji přidá dalších sedm. Budou přístupné podobným způsobem jako nyní státní hrady.

Kostely jako učebnice architektury a malířství Zlínský hejtman Stanislav Mišák připomněl, že projekt není určen jen věřícím, kteří tak poznají mimořádně klidné prostory vhodné pro rozjímání. Podle něj jsou církevní památky současně učebnicí architektonických stylů a obsahují hodnotnou výtvarnou výzdobu.

Tvůrci projektu ze zlínského krajského úřadu společně s olomouckým arcibiskupstvím dohodli, že prohlídky budou zdarma. Jako průvodce vyškolili ty, kteří obtížněji hledají práci - starší lidi, studenty či maminky na rodičovské dovolené. Většina chrámů bude mít otevřeno od 1. května do 30. září vždy od úterka do neděle, a to od 9 do 17 hodin s hodinovou pauzou v době oběda. V neděli kvůli bohoslužbám památky otevřou až od 13. hodiny.

Podle odbornice na cestovní ruch Libuše Vlachové je otevření chrámů a zavedení průvodcovské služby v nich krok správným směrem. „Nutné ale je, aby navázaly i další služby. Příkladem může být areál v polské Čenstochové, kde poskytují poutníkům a turistům mnoho dalších služeb,“ poznamenala.

Zpřístupnění chrámů přivítal i arcibiskup Jan Graubner, když podepsal memorandum o spolupráci. Na jeho základě mohou zlínské hejtmanství a radnice dát na průvodcovskou službu v chrámech 1,1 milionu korun a vydají také brožuru o nejvýznamnějších stavbách.

Mluvčí arcibiskupství Monika Vývodová připomíná, že také v samotné Olomouci již část chrámů podobně otevřena je. „Průvodcovská služba funguje v dómu sv. Václava, kostele sv. Michala, kostele sv. Mořice a v kostele Panny Marie Sněžné. Právě kostel svatého Michala začal s průvodcovskými službami již koncem roku 2004,“ řekla.

Naopak na ostravsko-opavské diecézi se zatím k podobné dohodě neschyluje. „Naše síly se soustřeďují zejména na postupnou opravu církevních památek. Přesto existují místa, která lze navštívit i mimo běžné časy bohoslužeb. Jedním z nich je například dřevěný kostel Božího Těla v Gutech u Třince, kde lze individuální návštěvu telefonicky objednat. Denně je přístupný areál poutního místa Panny Marie Pomocné u Zlatých Hor,“ uvedl mluvčí biskupa Pavel Siuda. Již několik let je od dubna do listopadu otevřen každý čtvrtek od 15.00 do 16.30 rovněž kostel sv. Václava v Ostravě.

V brněnské diecézi je také otevřeno několik kostelů, mezi nimi například svatý Jakub v centru moravské metropole a katedrála na Petrově. U dalších brněnských chrámů lze obvykle alespoň nahlédnout dovnitř.

Na brněnském biskupství však vznikla další iniciativa ke zpřístupnění církevních památek i těm, kteří je běžně nenavštěvují: Noc kostelů. Projekt, jehož tvůrci se inspirovali v Rakousku, otevře v noci 29. 5. většinu brněnských kostelů i jejich zázemí. K akci se již nyní připojily také chrámy ve Velkých Pavlovicích, Třebíči, Mikulově či Adamově a většina plzeňských chrámů. Další se stále mohou na brněnském biskupství hlásit.

Nově otevřené chrámy na Zlínsku Na Zlínsku se od 1. května k tradičně otevřeným církevním areálům ve Velehradě a na Sv. Hostýně přidají kostely sv. Jana Křtitele a sv. Mořice v Kroměříži, mariánský poutní komplex s klášterem ve Zlíně-Štípě, kostel sv. Františka Xaverského v Uherském Hradišti, chrám v Holešově s unikátní Černou kaplí, netradiční pobělohorský kostel ve Vsetíně a barokní chrám ve Chropyni se slavnou kazatelnou a křtitelnicí.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor: