Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koupit tisíce pušek kvůli uprchlíkům? Absurdní, kritizuje Transparency obranu

Česko

  6:00
PRAHA - Nakoupit tisíce palných zbraní kvůli uprchlíkům je absurdní, pustila se do ministerstva obrany organizace Transparency International. Rezort kritizuje za tendry na pořízení vojenského materiálu v hodnotě 1,24 miliardy korun bez výběrového řízení. Ministerstvo plánuje rozsekat sumu celkem do 11 zakázek. Brání se, že ve finále na tendrech ušetří.

Armáda se chystá nakoupit tisíce pušek (ilustrační foto) foto: ČTK

Plán předložil v říjnu vládě ministr obrany Martin Stropnický (ANO), nákup bez výběrového řízení tehdy vysvětlil potřebou adekvátně a efektivně reagovat neustále se zhoršující bezpečnostní situací ve světě.

Armáda koupí tisíce útočných pušek za 1,2 miliardy. I kvůli ochraně hranic

Takový postup však Transparency International kritizuje. „Hrozba krize nesmí sloužit jako argument pro využití výjimek při zadávání veřejných zakázek a omezení veřejné soutěže,“ míní právnička organizace Martina Mikolášková.

Transparency proto požádala obranu, aby rozhodnutí utratit sumu vysvětlilo. „Pořizovat více než osm tisíc palných zbraní včetně rozsáhlého příslušenství s odkazem na uprchlickou krizi působí dost absurdně. Navíc to otevírá vážné pochybnosti a otázky nad zadáním ne jedné, ale několika plánovaných nadlimitních veřejných zakázek zcela mimo veřejnou soutěž,“ upozorňuje analytik Transparency International Milan Eibl.

Rezort obrany mimo jiné plánuje pořídit 2600 útočných pušek včetně příslušenství, 5 500 pistolí, několik tisíc dalekohledů či 56 náklaďáků Tatra. „Vzhledem k celkové hodnotě 1,24 miliardy korun se jedná o radikální obejití veřejné soutěže a neefektivitu z pohledu vynakládání veřejných prostředků,“ míní Transparency International a chystaný krok rovnou označuje jako nekoncepční.

Seznam chystaných nákupů armády bez výběrového řízení.

Ministerstvo argumentuje, že materiál by muselo doplnit i bez migrační krize. „Souvisí také se zhoršenou bezpečnostní situací ve světě obecně. Vedení ministerstva s armádou se pouze po vyhodnocení aktuální bezpečnostní situace rozhodlo některé akvizice uspíšit,“ uvedl mluvčí obrany Petr Medek.

Vynechání soutěží vysvětluje ministerstvo potřebou unifikovat vybavení. „V momentě, kdy je v armádě dlouhodobě úspěšně zaveden nákladní terénní podvozek Tatra a zbraně od České zbrojovky, by bylo krajně neefektivní zavádět technologii další, od dalšího výrobce. Unifikace techniky a materiálu totiž ve výsledku znamená výrazné úspory v oblasti logistiky, servisu a údržby, stejně tak při výcviku,“ argumentuje Medek. Nákup již zkraje října podpořila Bezpečnostní rada státu.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...