Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Kouření a vysokoškoláci

Česko

Jaký má přístup k cigaretám současná generace vysokoškoláků? Přinášíme výsledky terénního výzkumu mediků na téma kouření

Skupina mediků ve složení Lucie Golisová, Martina Hýblová a Iva Latnerová z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy spolu s MUDr. Evou Králíkovou se tentokrát zabývala průzkumem kouření na lékařské fakultě (LF), fakultě tělesné výchovy a sportu (FTVS), Vysoké škole ekonomické (VŠE) a Českém vysokém učení technickém (ČVUT). Z každé školy bylo náhodně dotázáno pětačtyřicet studentů, celkem tedy sto osmdesát respondentů.

Z celkového počtu studentů 71 procent z nich nekouří, naopak 23 procent holduje cigaretám pravidelně nebo příležitostně. Bývalých kuřáků je 6 procent. Toto číslo je nižší než celkové procento kuřáků v české společnosti, kde kouří přibližně třetina obyvatel.

Z výsledků vyplývá, že nejvíce kuřáků se sešlo na VŠE, v celkovém součtu je to více než třetina dotázaných. Přibližně čtvrtinový podíl závislých na nikotinu připadá na FTVS a ČVUT. Pouhých dvanáct procent připadá na studenty z LF.

Oblíbeným kuřivem vysokoškoláků se stává i vodní dýmka. Uvědomují si její škodlivost? Obsah nikotinu v tabáku vodní dýmky byl totiž zjištěn v rozmezí dvou až čtyř procent, v cigaretách je to „jen“ jedno až tři procenta. Voda navíc kouř nepročistí, jak se většina jejich vyznavačů domnívá, ale pouze ochladí, což dovolí větší vdechnutí.

Další riziko vodní dýmky je spojené s infekcemi při sdílení jedné dýmky více lidmi. Přibližně dvě třetiny studentů ví, že vodní dýmka je nebezpečnější než kouření cigaret, nejvíc správných odpovědí bylo zaznamenáno na LF.

Správnou odpověď o menší škodlivosti doutníků a fajfek udalo pouze 18 procent všech studentů. Největší informovanost o alternativních metodách kouření je na LF, zatímco nejméně správných odpovědí bylo na VŠE.

***

Seznam center pro léčbu závislosti na tabáku naleznete na www.slzt.cz Více na www.lidovky.cz/nekurte

Autor: