Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kouzlo Omsku: řídí ho dva Češi

Česko

Sibiřský tým kolem Jágra a Červenky se veze na vítězné vlně. Útočí na rekordy a dosáhl už stovky bodů

OMSK/PRAHA Jsou jako sibiřský expres... Sibiřský expres, co se rozjel magistrálou napříč celým Ruskem – a v KHL rovná se zemí každou stanici, kterou projede.

Na hokejisty Omsku dnes můžete vymyslet superlativů, kolik chcete. Každý na ně nejspíš sedí.

A každý si rozhodně zaslouží.

Protože Omsk letos udivuje celou soutěž. Vede tabulku, jako první dosáhl už stovky bodů a momentálně drží sérii 12 vítězství v řadě.

Co víc – doma Avangard naposledy prohrál 7. října s Ufou, od té doby před svými fanoušky nezaváhal 19 zápasů po sobě. Čtvrtečním triumfem nad Astanou tak vytvořil nový rekord KHL...

Omsku, kde působí i Petr Vampola s Martinem Škoulou, to opravdu šlape. Nemá výkyvy, finský trenér Raimo Summanen dokázal disciplínou nastolit pevný řád.

„Ten tým je letos globálně složený, vyvážen hráči s ofenzivním i defenzivním potenciálem,“ tvrdí hráčský agent Aleš Volek. „Ale dva hráči jsou těmi hlavními důvody, proč je opravdu Omsk tam, kde je.“ Rozumí si spolu i mimo led No ovšem, těmi hráči jsou Roman Červenka s Jaromírem Jágrem, české duo, které děsí soupeře.

„Je pravda, že se nám daří,“ povídal LN prvně jmenovaný už na konci loňského roku. „Na ledě jsme si na sebe zvykli a je to znát.“

Od slavnějšího čísla 68 jako by okoukal veškerý hokejový šarm, čehož si dávno všiml ruský tisk. „Potřebuje teď Avangard skutečně Jágra, když má Červenku?“ psal po příchodu neznámého hocha. A diváci se učili jeho jméno.

V lednu už od nich dostal při vybírání hráčů pro zahajovací sestavy na utkání hvězd, konané 5. února, dokonce 43 795 hlasů, ze všech hráčů v poli jednoznačně nejvíce.

Jágr s Alexejem Jašinem, kapitáni obou výběrů, mají účast jistou. Ale Červenka suverénně porazil i Rusa Alexandra Radulova, vedoucího muže produktivity.

V té je 25letý Čech třetí, o čelo se však s 28 góly bije i mezi střelci. Během ledna třikrát po sobě rozhodl utkání a byl potřetí v KHL vyhlášen hvězdou týdne. Loňský Jágrův tip klubu se znovu vyplatil.

Mimochodem, zrovna eso Jágr se dvěma asistencemi v posledním duelu přehoupl přes metu 200 bodů nasbíraných v KHL.

„Oba jsou geniální,“ říká Volek. „A oba si i perfektně rozumí nejen v hokeji, ale taky mimo něj.“

Klíčové ovšem bude teprve play off. V tom za Jágrova angažmá vypadl Omsk vždy až příliš brzy...

***

Srovnání Omsku za poslední tři roky

* V SEZONĚ 2008/09 - 16. místo v základní části, poslední postupující celek - 78 bodů/56 duelů - v 1. kole vyřadil Ufu, ve 2. kole byl po pěti zápasech vyřazen Kazaní, přestože v sérii vedl už 2:1 - Jágr 1. v bodování týmu, 7. celkově (25 gólů +28 asistencí v 55 zápasech) * V SEZONĚ 2009/10 - 5. místo ve Východní konferenci, 11. celkově - 90 bodů/56 duelů - v 1. kole play off vyřazen Nižněkamskem po sérii 1:3 na zápasy - Jágr 1. v bodování týmu, 20. celkově (22+20 v 51 zápasech)

* V SEZONĚ 2010/11 - zatím 1. místo v celé lize, jako první získal 100 bodů ve 48 duelech - série 18 zápasů, v nichž bodoval, z toho posledních 12 vítězných - v této sérii Červenka vstřelil 4 vítězné góly (celkem 13 gólů a 10 asistencí v sérii 18 zápasů, jednou vyšel bodově naprázdno), Jágr vstřelil 2 vítězné góly (celkem 6 gólů a 14 asistencí v sérii 18 zápasů, jednou vyšel bodově naprázdno) - zatím Červenka 1. v bodování týmu, 4. celkově (28+27 ve 46 zápasech), Jágr 2. v bodování týmu, 11. celkově (16+27 ve 44 zápasech)

Autor: