Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Česko

Hrad podal trestní oznámení kvůli údajným krádežím peněz a alkoholu

Hradní kancléř Vratislav Mynář. foto: Petr TopičMAFRA

Kancelář prezidenta republiky v úterý podala avizované trestní oznámení kvůli podezření z majetkové a hospodářské trestné činnosti ve Správě Pražského hradu. Informoval o tom hradní advokát Marek Nespala. Obsahově je podle něj totožné s tím, co kancelář zveřejnila v pondělí.
  17:21

Hrad v pondělí uvedl, že v úterý na základě externího auditu ve Správě Pražského hradu podá trestní oznámení kvůli podezření z majetkové a hospodářské trestné činnosti. Podezření se týkají porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže, zkreslování údajů o stavu hospodaření, porušení povinnosti při správě cizího majetku, krádeže, zpronevěry či podvodu. Jde například o krádeže alkoholu nebo poplatků za toaletu.

Kancelář zmínila některá pochybení, za která podle ní odpovídají bývalý ředitel SPH Ivo Velíšek a bývalá ředitelka Odboru zámek Lány Michaela Javůrková. Podle kancléře Vratislava Mynáře může být počet odpovědných osob vyšší. Velíšek a Javůrková nechtěli záležitost komentovat, chtějí počkat na postup orgánů činných v trestném řízení.

Na Hradě loni od března do září prováděl komplexní kontrolu NKÚ, jehož závěrečnou zprávu dosud nemá prezidentská kancelář k dispozici. Dílčí výsledky kontroly NKÚ pak podle Hradu přiměly Mynáře k říjnovému odvolání Velíška a zadání doplňujícího externího auditu, který vypracovala společnost BDO, a vypracování doprovodných interních auditů.

Podezření se podle KPR týkají rekonstrukce Vikárky či evidence alkoholu ve skladu. „Po odvolání Velíška a Javůrkové byl nalezen sklad alkoholu na zámku Lány téměř prázdný a bylo zde konstatováno vysoké manko,“ stojí v tiskové zprávě. Fiktivně se mělo podle zprávy na protokolární účely odepisovat 20 lahví alkoholu měsíčně. Podle Nespaly vznikla škoda téměř 110 000 korun.

Společnost audit prováděla od loňského 22. prosince do letošního 27. ledna. „Práce zahrnovaly posouzení dodržení právních předpisů a posouzení nastavení a fungování souvisejících procesů. Bylo učiněno celkem 15 zjištění, z toho tři zjištění s vysokou závažností a sedm středně závažných zjištění,“ uvedla KPR.

V případě oprav a stavebních úprav ve Vikářské ulici podle ní Velíšek mimo jiné v příkrém rozporu se zákonem o veřejných zakázkách nezrušil zadávací řízení, když se do řízení přihlásil jediný uchazeč, byl zjištěn ekonomický rozpor mezi technickým průzkumem a skutečností a byl zjištěn i rozpor nabídkové ceny a předpokládané hodnoty zakázky. Podle pondělního vyjádření Nespaly mohlo jít o navýšení zakázky téměř až o 100 milionů korun.

Nedostatečná byla podle KPR pod Velíškem i evidence při výběru a svozu hotovosti v areálu Hradu, podle Nespaly šlo o hotovost z veřejných toalet. „Jde v souhrnu o vysoké částky finanční hotovosti, jejíž evidenci bývalý ředitel SPH Velíšek ponechal zcela nedostatečnou, a to od převzetí, shromáždění, po převoz, zaúčtování a uložení,“ uvádí KPR.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!