Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Kraďte, ale v supermarketech“

Česko

Anglikánský pastor Tim Jones poradil, že když jsou lidé v těžké situaci, mohou krást. Ve velkých obchodech

LONDÝN/PRAHA „Moje rada, jako křesťanského kaplana, je: kraďte v obchodech... ale pouze v těch velkých.“ To prohlásil ve svém kázání anglikánský pastor Tim Jones z kostela sv. Vavřince a sv. Hildy v Yorku. Tato věta obletěla celý svět, sám Jones si však svých pět minut slávy moc neužíval, protože svůj výrok musel po smršti kritiky velice obtížně vysvětlovat.

Jones, který býval podle informací na internetových stránkách farnosti vězeňským kaplanem, však hovořil jen o lidech, kteří se ocitnou v bezvýchodné situaci. V porovnání s jinými „způsoby získání peněz“, jako prostituce nebo vykrádání bytů, je podle Jonese krádež ještě to lepší řešení. Ovšem podle Jonese by se nemělo jednat o malé rodinné obchůdky, nýbrž o velké supermarkety nadnárodních společností, které podle Jonesových slov přenesou ztráty z krádeží pouze do vyšších cen pro nakupující.

„Neradím něco takového proto, že bych si myslel, že krádež je něčím dobrým, ani proto, že bych ji pokládal za neškodnou - protože tomu tak není,“ dodal ale jedním dechem. Mluvil o lidech, kteří nemají na výběr a musí se dopustit zločinu. A také dal zlodějům ještě jednu radu: aby jejich hřích byl co nejmenší - kraďte jen to a tolik, co opravdu nutně potřebujete.

Pro BBC Jones uvedl, že stát není schopen se o mnohé lidi, jako například propuštěné vězně, postarat a nechává je často velmi dlouhou dobu zcela bez prostředků. „Když my, společnost, necháme své spoluobčany spadnout tak hluboko, dám přednost tomu, aby tito lidé ukradli balíček ravioli za osmdesát pencí, než aby provedli něco horšího,“ tvrdí Jones. „Zatímco loupež v domě působí lidem velké utrpení a škody, krádež těstovin ne. Nechtěl jsem říci, že krádež v obchodě je dobrá, ale je to občas to jediné, co zbývá,“ řekl kněz.

Přes všechno vysvětlování to ale Jones od nadřízených, policie, obchodníků, ale i politiků schytal. „Církev v Anglii nikomu neradí krádeže v obchodech ani žádné jiné porušování zákona,“ prohlásil arciděkan v Yorku Richard Seed. „Otec Tim Jones připomíná velké problémy, do kterých se lidé občas dostanou, ale krádež není způsob jejich řešení,“ dodal Seed. Proti Jonesovu výroku se ohradila i policie. „Krádež zůstává zločinem,“ uvedl policejní mluvčí. „Vkročení, nebo i jen nakročení na cestu zločinu situaci jen zhoršuje,“ prohlásil.

Británie je stále v recesi Pohoršeni jsou i majitelé supermarketů. „Rád bych věřil, že reverend rozumí tomu, jak jednoduchý a podstatný rozdíl je mezi dobrým špatným. A že špatné je špatné za jakýchkoli okolností,“ uvedl pro list Daily Mirror šéf sdružení britských prodejců Richard Dobbs. Do Jonese se pustila i místní poslankyně konzervativců Anne McIntoshová. „Krádeže v obchodech ohrožují celou společnost,“ uvedla.

Jones pronesl svá slova před Vánoci, kterými končí jeden z ekonomicky nejtěžších roků Velké Británie. Hospodářství pokleslo o pět procent a Británie spolu se Španělskem jako jediná v EU zůstává v recesi.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!