Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Kraj stárne: péči o seniory hrozí kolaps

Česko

SENIOŘI

HRADEC KRÁLOVÉ V Královéhradeckém kraji je každý šestý obyvatel starší 65 let. Počtem seniorů předhání region už pouze Praha. V ne příliš vzdálené budoucnosti tak budou kraj i v něm zvolení poslanci postaveni před závažný problém – zajistit ve velkém rozsahu sociální péči o seniory, dlouhodobě nemocné a nemohoucí.

„Nyní je situace v kraji částečně stabilizovaná, ale do budoucna to určitě stačit nebude. V kraji se se stárnutím obyvatelstva již nějakou dobu potýkáme, špatné je, že řešení neleží na nás,“ vysvětlil radní Miroslav Uchytil (KDU-ČSL), který má otázku seniorů v kraji na starosti. „Systém sociální péče je popelka státní správy a bude tak dlouho, dokud povolaní nezačnou jednat,“ uvedl Uchytil.

Poslanci nedokázali podle Uchytila ani novelou sociálního zákona zajistit, aby příspěvky na péči šly opravdu zpátky do systému sociální péče. „Ti důchodci si tyto peníze šetří a mnohdy si za ně kupují přízeň svých dětí či vnoučat. Ani nedávná novela sociálního zákona nezajistila, aby příspěvky byly využitelné pouze na péči,“ řekl radní Uchytil. Podle něj není řešením výstavba nových domovů, a to i přes to, že v Královéhradeckém kraji se čeká na umístění do domova pro seniory déle než půl roku.

„U nás je čekací doba půl roku až rok, přímo v krajském městě je situace ještě horší, navíc máme celkově málo pracovníků,“ uvedl ředitel Domova důchodců Tmavý Důl Milan Čáp. I ten ovšem souhlasí s tím, že problém je spíš v rozdělování míst a financování systému než v nedostatečném počtu lůžek. I on se obává, že do budoucna by takový systém seniorské péče mohl zkolabovat.

Ředitelka zařízení Oáza, spravovaného Novým Městem nad Metují, Marie Rohulánová se domnívá, že kamenem úrazu fungování domovů pro seniory v kraji je především to, že v nich často nekončí ti nejpotřebnější. „Někteří senioři tím řeší svoji bytovou otázku, rodiny k nám také někdy odloží své babičky a dědečky, i když řadě z nich by stačila ambulantní péče, ale u té je velký problém s financováním. Je to začarovaný kruh,“ domnívá se Rohulánová. Také ona vidí úpravu využívání příspěvků na péči jako nutnost. „Mohla by se daleko více rozvinout služba ambulantní péče,“ říká. Dokládá to také na číslech. „Nyní máme 85 nevyřízených žádostí o pobyt, ale pouze deset z nich jsou případy nutné k přijetí do domova seniorů nastálo. Ostatní je řešitelné ambulantní péčí nebo tzv. odlehčovací péčí, tedy přijetím seniora na krátký čas,“ objasnila Rohulánová.

I radní Uchytil se domnívá, že částečným řešením alarmující situace se seniory v kraji je právě rozvoj ambulantních služeb. Jejich možnosti rozšiřování podle něj ovšem závisí na návratnosti sociálních příspěvků. „Až dvě třetiny příspěvků na péči nejdou zpět do sociálního systému, pokud nezareagují poslanci, obyvatelstvo nám bude dál stárnout a my s tím nemůžeme nic dělat,“ vysvětlil Uchytil.

Autor: