Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kraj určil několik podniků, které mají omezit prašnost

Česko

OSTRAVA/PRAHA Devět moravskoslezských podniků se dostalo na krajský seznam firem, které budou muset regulovat množství vypouštěného prachu při smogových situacích.

Výčet, v němž nechybí například dva provozy Třineckých železáren, Evraz Vítkovice Steel, společnost ArcelorMittal Ostrava či ocelárny podniku ŽDB Group, vznikl na základě dlouhodobě znečištěného ovzduší nad severní Moravou. „Nový krajský regulační řád významně posiluje možnosti kraje, jak omezit množství emisí prachu vypouštěných některými provozovateli v období smogových stavů,“ vysvětluje náměstek moravskoslezského hejtmana Miroslav Novák.

Ty byly jen letošní zimu v Ostravě vyhlášeny několikrát, kraj vždy apeloval na firmy, ať omezí výrobu. Díky regulačnímu řádu má teď v ruce i silnější „zbraň“.

„Kraj rozhodně vítá a plně využije všechny možnosti, které mu tento dokument poskytuje. Jedná se o další nástroj, který významně přispěje ke zmírnění dopadů na zdraví a pohodu obyvatel v ostravsko-karvinské aglomeraci,“ přibližuje možnosti Novák.

Regulační řád ukázal na zdroje prachu, další krok je na podnicích. Do dvou měsíců musí označené firmy samy zaslat návrhy, jak konkrétně snižovat množství vypouštěného prachu, na Českou inspekci životního prostředí.

Podle několika studií prach nejvíc sužuje ostravské části Radvanice a Bartovice, které patří k vůbec nejzasaženějším místům v rámci celé Evropské unie. Situace se tu komplikuje každou zimu.

Právě v jejich sousedství fungují provozy společnosti ArcelorMittal.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...