Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Kraje mají dilema, co s poplatky

Česko

ODS je na koni a tlačí na hejtmany z ČSSD, ať ukončí dotování regulačních poplatků v krajských zařízeních

PRAHA Na sociálnědemokratické hejtmany tlačí ODS kvůli poplatkům. Hlavně v těch krajích, kde vládne koalice těchto dvou stran. Sebevědomí dodaly občanským demokratům dvě události. Výsledky voleb, ale také neformální vyjádření Evropské komise, podle které může být dotování regulačních poplatků v krajských nemocnicích diskriminační. Nejen na svůj ale i ostatní kraje, apeluje jihomoravská ODS. „Vyzýváme asociaci krajů, aby na svém zasedání rozhodla o zastavení proplácení regulačních poplatků ve všech krajích,“ tlumočila názor krajské ODS mluvčí Jana Darmovzalová. Tento požadavek přitom přichází ve vyhrocené atmosféře, kdy ODS tlačí na hejtmana Michala Haška, ať si vybere jen jedno ze svých křesel - hejtmanské, nebo poslanecké. Hašek zatím v otázce poplatků neustoupil. Je mu ale jasné, že se o tom bude muset diskutovat. Debatu zatím přenesl na asociaci krajů. která se sejde v pátek.

V podobné situaci je i jihočeský hejtman Jiří Zimola. I on vládne v kraji s ODS. Zimola už připustil, že proplácení poplatků v jeho kraji možná brzy skončí. „Očekávám, že bude vyvoláno koaliční jednání v rámci naší jihočeské koalice mezi ČSSD a ODS, protože tento bod je v části koaliční smlouvy a je možné, že k nějaké změně ve velmi brzké době dojde,“ řekl Zimola Radiožurnálu. Pardubický kraj dotovat poplatky přestal Jako první přitom zrušil dary na regulační poplatky Pardubický kraj, ve kterém ČSSD pohodlně vládne s KDU-ČSL.

Ostatní kraje zatím vyčkávají. „Další osud regulačních poplatků ovlivní sestavení nové vlády,“ řekla Radiožurnálu hejtmanka Ústeckého kraje Jana Vaňhová. „My už jsme svůj slib splnili, avizovali jsme, že poplatky budeme hradit až do nových voleb,“ dodává Vaňhová. Kdyby její kraj ušetřil na dotování poplatků, dal by prý peníze na pečovatelské domy.

Páteční jednání asociace krajů se sice má pokusit najít ve všech krajích shodu, ale pokud by se to podařilo, bylo by to překvapení. Podobný záměr měla asociace krajů už několikrát. Přesto začal Středočeský kraj proplácet poplatky o měsíc dříve než všichni ostatní a pak si některé kraje vymyslely vlastní přístup. Třeba Plzeňskému se to vyplatilo. Jako jediný nebyl napadnutelný, že by postupoval v rozporu se zákonem. Nicméně v systému poplatků v jednotlivých krajích je chaos. A není pravděpodobné, že se to změní.

„Od začátku jsme deklarovali, že chceme s poplatky postupovat jednotně, ale jeden z našich kolegů to udělal úplně jinak. Teď jsme se opět chtěli domluvit a padlo prohlášení Pardubického kraje, že už poplatky proplácet nebude. Osobně, můžu mluvit jen za sebe, si myslím, že bychom se domluvit měli, abychom nebyli za šašky,“ řekl Jiří Běhounek, hejtman Vysočiny a předseda zdravotnické komise krajů.

V jeho kraji se prý skutečně rozhodnou až po pátečním jednání asociace. „Je potřeba se ptát, jestli Věci veřejné trvají na zrušení regulačních poplatků zákonem, které mají v programu,“ podotkl Běhounek, kterého ovšem mrzí, že celá debata o poplatcích zastiňuje důležitější problémy zdravotnictví.

O tom, že po volbách může dotování poplatků v krajích skončit, se mluví už delší dobu. „Proplácení poplatků byla ze strany krajů určitá vstřícnost, občané si to asi ne vždy uvědomovali, a tu vstřícnost neocenili,“ řekla hejtmanka Plzeňského kraje Milada Emmerová s tím, že by ve svém kraji chtěla systém zachovat.

Také poslanec ČSSD Jan Hamáček poslal v pondělí zprávu na sociální síti Facebook. „Kraje by měly přestat s proplácením poplatků u lékaře. Je evidentní, že voliči si přejí jejich zachování a měli bychom to respektovat,“ soudí Hamáček.

***

ZDRAVOTNICKÉ POPLATKY

leden Ve zdravotnictví se začínají platit regulační poplatky: za vyšetření u lékaře (30 korun), položku na receptu (30 korun), hospitalizaci (60 korun) a návštěvu pohotovosti (90 korun).

červenec ČSSD před říjnovými krajskými a senátními volbami oznámila úmysl zrušit poplatky v krajských nemocnicích. I díky tomuto slibu pak zvítězila ve volbách ve všech krajích s výjimkou Prahy.

leden Středočeský kraj začal platit za pacienty poplatky ve svých pěti nemocnicích. Pacientům stačí, když dar od kraje neodmítnou, nemocnice to považují za uzavření ústní darovací smlouvy. Grémium majitelů lékáren podalo první žalobu kvůli nevybírání poplatků v krajské lékárně.

říjen Ministerstvo vnitra vyzvalo hejtmany, ať změní své postupy při vracení poplatků v krajských nemocnicích. Jsou prý nezákonné s výjimkou Plzeňského kraje, kde o darech pro jednotlivé pacienty rozhoduje po zaplacení poplatku rada.

červen Pardubický kraj přestal po volbách do sněmovny proplácet poplatky pacientům krajských zdravotnických zařízení.

červen Ústavní soud rozhodl, že regulační poplatky nejsou v rozporu s ústavou.

únor Poplatky začaly dotovat ostatní kraje kromě Prahy. Systém není jednotný. Zdravotní pojišťovny spustily správní řízení s nemocnicemi, které poplatky nevybírají. Evropská komise dostala první stížnost od České lékárnické komory. březen Na EK míří další stížnost. Lékárenská síť Dr. Max vyčíslila, že ji postup krajů obral o 16 milionů korun.

duben Novela zákona zmírňuje poplatky. Děti do 18 let už neplatí za návštěvu u lékaře a dětem a seniorům se snižuje roční limit poplatků a doplatků z 5000 na 2500 korun. Soud zakázal předběžným rozhodnutím lékárnám středočeského kraje hradit poplatky formou daru. Kraj proto zavedl systém třicetikorunových „slev“. Podobně rozhodly soudy i v jiných krajích. Středočeský kraj dostal od zdravotní pojišťovny první pokuty v řádu 10 až 15 tisíc korun za to, že jeho nemocnice poplatky nevybírají.

leden Olomoucký kraj a Vysočina mění systém hrazení regulačních poplatků. Inspirují se v Plzeňském kraji. Ministerstvo vnitra zahájilo správní řízení se čtyřmi kraji (v únoru s dalšími pěti), které mohlo vést ke zrušení usnesení, podle kterých kraje poplatky dotují. Řízení bylo přerušeno v březnu, protože na postup podal jeden z krajů stížnost k Ústavnímu soudu.

Autor: