17. října 2009 10:02, aktualizováno 18. 10 12:43 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kraje odvolávají kalamitní stav, lidí bez proudu ubývá

Traktorista s pluhem odhrnuje více než metrové závěje sněhu v Malé Moravě na Šumpersku.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Traktorista s pluhem odhrnuje více než metrové závěje sněhu v Malé Moravě na Šumpersku. | foto: ČTK

Situace po sněhové kalamitě se i v nejpostiženějších krajích pomalu uklidňuje. Silničáři v průběhu noci zprůjezdnili většinu důležitých cest, na železnici zůstává uzavřen již jen jeden úsek v Libereckém kraji. Postupně se obnovují i dodávky elektrického proudu, v současné době je bez elektřiny však stále kolem šesti tisíc lidí.

Energetici k 10:00 ukončili kalamitní stav v okresech Bruntál, Jeseník, Šumperk, Havlíčkův Brod a Chrudim, naopak v okresech Liberec, Jablonec, Rychnov nad Kněžnou, Frýdek-Místek, Vsetín a Ústí nad Orlicí kalamita stále trvá.

Počet poruch se energetikům podařilo snížit také v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, kde bez dodávek stále zůstávají desítky domácností, v sobotu jich přitom bylo několik stovek. Na silnicích v Pardubickém kraji díky oteplení roztál všechen sníh a povrch cest je pouze mokrý. Podle meteorologů by na východě Čech dnes mohlo sněžit již jen v polohách nad 600 metrů nad mořem.

Jen se zvýšenou opatrností jsou dnes ráno sjízdné vozovky na Vsetínsku. Silničáři navíc stále upozorňují na nebezpečí pádu stromů a větví na komunikace. Řidiči by proto měli volit obezřetnou jízdu zejména v horských a lesních úsecích Valašska, kam by neměli zajíždět bez zimní výbavy svých automobilů. Komunikace v nižších polohách regionu jsou holé a mokré.

Čtěte také

Silničářům v Jeseníkách se postupně daří zprovoznit další úseky vozovek, které byly od čtvrtka neprůjezdné právě kvůli popadaným stromům. Uzavřeny tak zůstávají pouze dvě komunikace, které stále blokují polomy. Komplikace již nejsou na železnici. Pracovníkům drah se totiž v sobotu podařilo zprůjezdnit poslední blokovaný úsek v vlakové dopravy v kraji, železniční trať z Hanušovic na Šumpersku do Dolní Lipky.

Nejhorší dopravní situace zůstává dnes na Jablonecku. Ve více než čtyřicetitisícovém Jablonci nad Nisou se auta nedostanou na kilometry vozovek. V Libereckém kraji nejezdí vlaky již jenom na trati ze Smržovky do Josefova Dolu. Pravděpodobně se tam provoz obnoví ještě dnes. V noci na dnešek se železničářům podařilo otevřít frekventovanou trať Liberec - Tanvald - Harrachov.

Na většině území České republiky již nepřibývá nový sníh. Zatímco z pátku na sobotu nasněžilo v některých horských oblastech i 20 centimetrů, dnes již byla nejvyšší hodnota nového sněhu pouze čtyři centimetry, a to na Lysé hoře v Beskydech. Na většině hor však napadl jen centimetr nového sněhu nebo vůbec žádný.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz