Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kraje plánují sjednocení jízdních řádů

Vlak (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlak (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

PRAHA Praha plánuje, že by sjednotila svůj systém veřejné dopravy se systémem Středočeského kraje. Záměr podpořil na posledním jednání výbor dopravy pražského zastupitelstva.

Desetitisíce obyvatel středních Čech denně dojíždějí do Prahy za zaměstnáním, oba kraje ale plánují svou veřejnou dopravu odděleně. Důsledkem je podle materiálu, který výbor dopravy k problematice dostal, nekoordinovaná příměstská autobusová doprava a rostoucí automobilová doprava.

Na území Prahy a v části Středočeského kraje v současnosti funguje takzvaná Pražská integrovaná doprava (PID), která zahrnuje metro, železnici, tramvaje, autobusy a přívozy. Podle Pavla Procházky, ředitele organizace Ropid, PID obsluhuje asi třetinu Středočeského kraje. Vedle toho existuje Středočeská integrovaná doprava (SID), která sjednocuje regionální autobusy v části Středočeského kraje s přesahem do Prahy. SID ale nezahrnuje železnici. Ani do jednoho systému není zapojena část železniční a pravidelné autobusové dopravy.

To přináší několik problémů. Důsledkem je například souběžné vedení některých linek. Do Prahy pak podle Procházky vjíždí více autobusů, než by bylo potřeba, a některé přestupní terminály, například na Vítězném náměstí nebo u holešovického nádraží, jsou přetíženy.

Ve Středočeském kraji chybí systém záchytných parkovišť u železnice, auta pak zajíždějí do Prahy. Systémy veřejné dopravy také nemají společný tarif, takže při přestupu mimo PID si musí cestující koupit novou jízdenku. "PID končí před velkými bývalými okresními městy, jako je Benešov, cestující proto nemohou používat společné jízdenky," řekl na výboru dopravy Procházka.

Sjednotí se jízdní řád i jízdenky
Podle Ropidu by měla základní kostru systému tvořit kolejová doprava, která by měla pravidelné intervaly. Autobusy by pak vozily cestující od a k zastávkám kolejové dopravy. Podle Procházky by měl mít systém společný tarif, jízdenky a jízdní řád.

Ropid navrhuje nejprve vytvořit společnou komisi ze zástupců Prahy a Středočeského kraje. Následovat by mělo memorandum, smlouva o partnerství a nakonec sloučení organizací, které v krajích veřejnou dopravu plánují.

Se sjednocením systémů souhlasí i zástupci Středočeského kraje, na jednání výboru to řekla Miloslava Vlková, předsedkyně výboru pro dopravu zastupitelstva Středočeského kraje. Podle Vlkové by bylo dobré, aby se smlouva o spolupráci stihla podepsat do příštích krajských voleb, které ve Středočeském kraji budou příští rok na podzim.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...