Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Kraje váhají, co dál s poplatky

Česko

Poplatky – Kraje původně s platbami za pacienty pro příští rok už nepočítaly. A rozpočty jsou napjaté

Krajské vlády řeší, jak dál postupovat s hrazením poplatků za pacienty.

I rozpočty krajů musí být v příštím roce úsporné a s tímto výdajem nepočítaly. PRAHA Budou všechny kraje hradit poplatky za některé pacienty i v příštím roce? Kvůli finanční krizi to není vůbec jisté.

S hrazením regulačních poplatků ve zdravotnictví příští rok krajští politici nepočítali. Původně mělo opatření krajů překlenout dobu, než budou poplatky zrušeny úplně. To se ale levici ve sněmovně zatím nepodařilo.

Poslední nadějí hejtmanů byly předčasné sněmovní volby. Kdyby v nich získala levice jasnou převahu, bylo by zrušení poplatků jedním z prvních kroků nových poslanců. Jenže se zrušením předčasných sněmovních voleb se původní představy krajů rozplynuly.

Teď mají hledat prostředky na hrazení regulačních poplatků ve zdravotnictví i pro příští rok.

„V tuto chvíli určitě není nic jasné,“ říká o hrazení poplatků kraji hejtman Pardubického kraje Radko Martínek (ČSSD). Peněz v krajských pokladnách je totiž kvůli finanční krizi velký nedostatek. Jednotlivé kraje očekávají řádově stamilionové propady příjmů. Za poplatky přitom dávají desítky milionů. Kraje chtějí postupovat jednotně „Do konce roku budeme postupovat jako dosud. Je potřeba, abychom se na Asociaci krajů poradili, co s tím dál,“ uvádí hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek (ČSSD). Peníze vydávané na poplatky pacientů by se v rozpočtu kraje hodily. „Žádný milion, který se ušetří, není zanedbatelná částka. Řádově 30 milionů, kolik jsme zatím přibližně na poplatky vydali, je částka poměrně značná,“ soudí Běhounek.

Problém s výdaji na poplatky pro příští rok bude probírat Asociace krajů na nejbližším zasedání své rady 8. října v Karlových Varech. Otázka, jestli regulační poplatky za pacienty platit dál, nebo jestli prostředky ušetřit na něco jiného, tam nejspíš padne. „Míním navrhnout, abychom debatovali o tom, co budeme dělat dál, jak budeme postupovat,“ avizuje Martínek.

Hejtman Středočeského kraje David Rath (ČSSD), který hrazení poplatků pacientům vymyslel, má už před jednáním asociace jasno. V jeho krajských nemocnicích zůstane i příští rok vše při starém. „Systém, který teď funguje, bude pokračovat v příštím roce. Předpokládáme na to vyčlenit stejnou částku peněz jako letos, tedy 80 milionů,“ popsala mluvčí kraje Berill Mascheková. Výdajů na poplatky se Středočeský kraj nebojí. „V rozpočtu se to zohlední a systém, jak je nastavený, funguje. Není důvod něco měnit,“ tvrdí Mascheková.

Také v Jihočeském kraji se kloní k dalšímu hrazení poplatků za pacienty. „Věřili jsme, že budou do konce roku poplatky zrušeny, bohužel nejsou,“ říká jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD). I když v jeho kraji ještě není rozhodnuto, výdajů na poplatky tu zřejmě ani příští rok litovat nebudou. „Je to naše priorita. Považujeme poplatky za nesprávné opatření. Pak není tak rozhodující, jaká částka se na to vydá,“ vysvětlil Zimola. „Na naše rozhodnutí bude mít vliv i postup jiných krajů,“ dodává ovšem.

Některé kraje se i po posunutí termínu voleb drží dosavadní vyčkávací taktiky. Věří, že se s poplatky ještě něco stane na centrální úrovni. „Čekalo se na volby, ty nebudou... Nicméně to neznamená, že by byla sněmovna do konce roku v této věci nečinná,“ doufá stále Michael Fischer, první náměstek hejtmana Olomouckého kraje zodpovědný za oblast zdravotnictví. Fischer tak nepovažuje hrazení poplatků v příštím roce zatím za aktuální problém. „Samozřejmě můžeme do rozpočtu zapracovat částku, kterou jsme dávali na poplatky v letošním roce, ale to lze kdykoli. V tuto chvíli je na to podle mě brzo,“ myslí si Fischer.

Jenže legislativní proces trvá běžné půl roku, a že by se do konce roku podařilo systém poplatků zrušit, je jen málo pravděpodobné.

Jen za první pololetí daly kraje za regulační poplatky za pacienty v krajských zařízeních 220 milionů korun. Podle zjištění Hospodářských novin dal na tento účel nejvíc Středočeský kraj: 44 milionů korun a nejméně kraj Plzeňský: 3,7 milionu.

Rozdíly souvisí s tím, že kraje mají různé systémy vracení poplatků. V Plzeňském kraji vrací poplatky lidem zpětně na základě písemné žádosti, která se nejdřív musí schválit. Takovou administrativu podstupuje méně pacientů. V jiných krajích hradí pacientům poplatky rovnou na místě. Pak se o tuto podporu hlásí více lidí.

***

Třicetikoruny

Aktuální přehled poplatků

30 korun se platí za návštěvu u lékaře, při které bylo provedeno klinické vyšetření, za návštěvu u klinického psychologa nebo u klinického logopeda. Za návštěvu u lékaře neplatí děti do 18 let.

30 korun se platí také v lékárně za výdej jedné položky na receptu. Pacienti si ale od dubna připlatí jen za léky s doplatkem nižším než 30 korun.

60 korun se platí za každý den v nemocnici, léčebně nebo lázních. Neplatí novorozenci v porodnicích.

90 korun se platí za návštěvu pohotovosti, pokud po ní nenásleduje hospitalizace.

Žádné poplatky neplatí lidé s potvrzením o hmotné nouzi, děti z dětských domovů, obyvatelé ústavů a domovů pro seniory nebo dárci orgánů.

Na regulační poplatky a některé doplatky na léky byl stanovený roční limit 5000 korun. Kdo ho přesáhne, tomu další výdaje bude jeho zdravotní pojišťovna zpětně vracet. Od dubna se roční ochranný limit snížil seniorům nad 65 let a dětem na 2500 korun ročně.

Od února (ve středních Čechách od ledna) dotují jednotlivé kraje poplatky za pacienty ve svých krajských zdravotnických zařízeních. V některých krajských lékárnách to zakázaly soudy.

Autor: