Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kraje budou skutečně rudo-oranžové. ČSSD zve do vlád hlavně komunisty

Volební mapa krajů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Volební mapa krajů | foto: Lidovky.cz

PRAHA Jaký je účet krajských voleb dva týdny po sečtení hlasů? Vše nasvědčuje tomu, že KSČM získá faktický podíl na moci ve více než polovině krajů.

Už v šesti krajích je totiž rozhodnuto, jaké bude složení hejtmanských vlád v příštích letech. V čtyřech z nich přitom figurují i komunisti. A to ještě nejnověji dohodnutá spolupráce na Vysočině zajistila sociálním demokratům tichou podporu KSČM.

Oproti tomu v Moravskoslezském kraji bude ČSSD vládnout s komunisty zcela otevřeně. Staronová koalice s KSČM tak dostala přednost před druhou možností: trojkoalicí s ODS a KDU-ČSL. Sociální demokraté společně s komunisty budou řídit také Královéhradecký a Olomoucký kraj, na Zlínsku přizvala ČSSD na hejtmanství vedle komunistů i Zemanovce.

Nejpestřejší složení bude mít ale pardubické hejtmanství. V tamní radě zasednou sociální demokraté se Zemanovci a Koalicí pro Pardubický kraj složené z KDU-ČSL, SNK ED a Nestraníků, za to bez komunistů. V ostatních krajích zatím probíhají intenzivní jednání.

Krajské koalice
KRAJKOALICEKRAJKOALICE
MoravskoslezskýČSSD+KSČMJihomoravskýČSSD+KDU-ČSL?
ZlínskýČSSD+KSČM+ZemanovciJihočeskýČSSD+Jihočeši+KDU-ČSL?
OlomouckýČSSD+KSČMPlzeňskýČSSD+KSČM?
PardubickýČSSD+KPPK+ZemanovciÚsteckýČSSD+KSČM/Severočeši?
VysočinaČSSD s podporou KSČMLibereckýSLK+ZLK?
KrálovéhradeckýČSSD+KSČMStředočeskýČSSD+KSČM?
KarlovarskýČSSD+KSČM?

Na Karlovarsku se jedná už jen o počtu křesel v devítičlenné krajské radě. ČSSD a KSČM se shodují na programových prioritách a případnou dohodu by zástupci stran mohli velice brzy uzavřít.

Liberecko bez velkých stran

V Libereckém kraji se rýsuje koalice vítězného uskupení Starostové pro Liberecký kraj a Změny pro Liberecký kraj s těsnou většinou 23 hlasů. ODS totiž odmítla nabídku Starostů na spolupráci bez koaliční smlouvy a dvou míst uvolněných radních.

ČSSD dostala stejnou nabídku, zatím se však nerozhodla. Koaliční spolupráce s oběma stranami je přitom pro Změnu pro Liberecký kraj nepřijatelná.

Na severu ve dvou nebo ve třech

Vítězní komunisté na v Ústeckém kraji si mohou vybírat koaličního partnera mezi ČSSD a hnutím Severočeši.cz. Zvažovaná trojkoalice po schůzkách přitom vypadá o něco méně pravděpodobně. Spíše se dohodnou jen dvě strany levicového trojlístku.

V KSČM zatím na spolupráci není jednotný názor. Někteří členové preferují koalici s ČSSD, jiní se kloní k Severočechům.

Námluvy ČSSD a ODS v Rathově kraji zřejmě nedopadnou

Sociální demokraté ve Středočeském kraji nabídli spolupráci třetí ODS, ta zatím podporu oranžové menšinové vlády nezavrhuje. Lídr občanských demokratů Raduan Nwelati se nicméně domnívá, že ODS nakonec menšinovou vládu nepodpoří. Pravděpodobné je tak spíš pokračování vzájemné podpory ČSSD a KSČM. Ta zatím trvá na místech v krajské radě.

ČTĚTE TAKÉ:

„Myslíme si, že by vzhledem k určitým společným programovým cílům mělo dojít k dohodě mezi sociální demokracií a komunistickou stranou na poměrném zastoupení v radě kraje, případně v komisích a výborech,“ předeslal šéf středočeských komunistů Stanislav Grospič.

S komunisty se ČSSD sejde s pondělí. V úterý proběhne jednání s ODS a ve středu pak vedení krajské organizace rozhodne o dalším postupu.

Zůstane jihočeská trojdohoda pevná?

Sociální demokraté, kteří vyhráli volby v Jihočeském kraji, odmítají vládnout s TOP 09. Ta je přitom společně s Jihočechy 2012 a KDU-ČSL součástí takzvané trojdohody a nabízí spolupráci ve vedení kraje pouze společně.

Lídr sociálních demokratů a současný hejtman Jiří Zimola uvedl, že je ochotný se bavit o možné koalici jen s Jihočechy 2012 a KDU-ČSL. S komunisty by si jihočeští sociální demokraté mohli představit pouze tichou podporu menšinové vlády. KSČM však žádá křeslo náměstka hejtmana.

Jediný modrý kraj zůstane oranžovo-rudý

Zamotaná je také situace v Plzeňském kraji. Protože vítězná ODS odmítá spolupráci s komunisty, jediným partnerem by pro ni byli druzí sociální demokraté, TOP 09 získala totiž pouze tři křesla. Podle lídra ODS Jiřího Pospíšila ale z dosavadních jednání vyplynulo, že sociální demokracie hodlá spolupracovat s KSČM.

„Byl nám nabídnut post předsedy kontrolního výboru, a to je pozice, která připadá opozici. Z toho usuzujeme, že pokud se ČSSD už s komunisty nedohodla, k dohodě jistě spěje,“ řekl Pospíšil.

Jiří Pospíšil.

Jiří Pospíšil.

ČSSD chtěla původně dosáhnout dosavadního stavu, kdy vládne v menšinové vládě a komunisté ji tiše podporují. Hejtman a krajský šéf ČSSD Milan Chovanec ve čtvrtek řekl, že dává přednost levicovému uspořádání už proto, že je tak snazší programová shoda.

KSČM, která má nyní 12 mandátů, ale přišla na jednání s ČSSD s jasným požadavkem otevřené koalice. Požaduje tři křesla v devítičlenné radě, chtěla by i jednoho náměstka hejtmana. O nabídkách má definitivně rozhodnout v neděli krajský výkonný výbor ČSSD.

Hašek komunisty nechce, dveře mají ale otevřené

Jihomoravský hejtman Michal Hašek se několikrát před volbami i těsně po nich vyjádřil v tom smyslu, že není důvod měnit koalici ČSSD s KDU-ČSL, která dosud fungovala.

Povolební jednání se ale v Brně protahují. Podle politologa Stanislava Balíka by mohla zdlouhavá vyjednávání působit dobrým dojmem na voliče. Ve hře jsou totiž ještě komunisté. Podle jejich lídra Vojtěcha Adama se obě strany v odborných jednáních konaných na konci tohoto týdne shodly na 100 procent.

„Nekladli jsme personální požadavky, shodli jsme se i co se týče rozpočtu,“ řekl Adam. Haškovy výroky o tom, že komunisté u moci nejsou ideálním řešením, ho však znejistěly. „Rozhodne se zřejmě v pondělí, ale nyní už si nedělám iluze,“ podotkl.

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D
Nastartujte svůj den kvalitní snídaní. 50 rodin otestuje Ranní chlebík s vitamínem D

Přihlaste se do velkého testování a ochutnejte novinku od Penamu – Ranní chlebík s vitamínem D, chia, červenou quinou a dýňovými semínky. Dodá...