Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Česko

Úředník z Liberce spáchal sebevraždu, v dopise píše o workoholismu i bossingu

O smrti Jakuba Šepse (na snímku) informoval krajský úřad. foto: Liberecký kraj

Zaměstnanec Krajského úřadu Libereckého kraje spáchal na konci července sebevraždu. V obsáhlém dopise na rozloučenou, který zveřejnil jeho bratr, hovoří o příčinách, které vedly k jeho rozhodnutí. Dvaatřicetiletý muž údajně trpěl workoholismem, tedy závislostí na práci, a také čelil nepřiměřenému tlaku od svého vedení.
  13:48

O smrti svého pracovníka informoval na webových stránkách krajský úřad. „Začátkem tohoto týdne nás navždy opustil kolega Jakub Šeps. Pracoval na krajském úřadě jako vedoucí oddělení cestovního ruchu. V této oblasti pro Liberecký kraj udělal mnohé… Čest jeho památce,“ stojí ve zprávě. Muž spáchal sebevraždu skokem pod vlak 31. července.

Záhy se na facebookovém profilu muže objevila zpráva od jeho bratra. Ten po konzultaci s rodinou zveřejnil obsáhlý dopis na rozloučenou, který po sobě mladý úředník zanechal.

Na sedmi stranách úředník popisuje svůj život, i to, jak začínal a pracoval na krajském úřadu. Právě práce na pozici vedoucího oddělení u něj dle jeho slov vyvolala workoholismus.

„Workoholismus je nemoc, ale nemocná osoba je ve stádiu, kde se léčit nechce, vlastně si to vůbec nepřipouští. Pracuje vždy s nějakým konkrétním cílem, vizí. Často jsou to peníze (což u mě s platem podle státních tabulek fakt ne), pro dobro společnosti atd. Proto se nebojte nabídnout pomocnou ruku, či spíš učiňte konkrétní kroky,“ stojí v dopise.

Muž následně dopodrobna rozebírá, co bylo náplní jeho práce, jak za ni byl či nebyl odměňován, a hovoří i o konkrétních lidech.

Zmiňuje například náměstkyni hejtmana Květu Vinklátovou, která ho dle jeho slov zklamala tím, že mu i přes sliby nenabídla adekvátní pozici poté, co měl své stávající místo opustit kvůli kolegyni, která se vracela z mateřské.

„Paní náměstkyni jsem plně důvěřoval a svěřil se do jejích rukou. Ale když ta situace s návratem z mateřské přišla, tak mi bylo suše oznámeno, že se kolegyně vrací a pracovní poměr mi končí, náhradou mi byla nabídnuta práce v ZOO na marketingu nově vznikající společné vstupenky – výsměch. Jako když z Ferrari máte přesedlat do Trabantu. Paní náměstkyně neměla ani ty ‚koule’ mi tuto zprávu říct osobně,“ pokračuje muž.

Neshody s nadřízeným

Dále v listu zmiňuje i svého nadřízeného, kterému měl sloužit nad rámec pracovních povinností. „(...) v květnu a červnu mě průběžně a myslím, že i systematicky šikanoval, jeho chování dokonale vystihovalo všechny znaky bossingu.“

Jako důkaz uvádí situaci, kdy musel nadřízenému vyzvednout stroj na cvičení pro jeho matku, nebo citaci ze vzájemné korespondence. V ní ho jeho nadřízený nazývá idiotem.

I proto se mladý muž rozhodl skoncovat se životem. „Nedává mi další působení v tomhle světě už žádný smysl. Možná to je zbabělé, ale možná to je naopak hrdinské,“ uvádí.

Jeho rozhodnutí prý nebylo impulzivní, ale dlouho promýšlené. „ Ve všech případech to je logické rozhodnutí, žádný afekt, nebo momentální blbý nápad. Poslední týdny jsem vlastně jen tak přežíval, uzavřel se před světem a tím samozřejmě několika lidem ublížil, nebo jim přidělal starosti, ale opravdu jsem nemohl jinak.“

Dobrovolná smrt mladého muže zaskočila i známé osobnosti. Jeho fotografii a úryvek z dopisu na rozloučenou sdílel například herec a režisér Jakub Wehrenberg.

Redakce iDNES.cz požádala o vyjádření krajský úřad. „Tato nešťastná událost nás všechny velmi mrzí. V současné době s ohledem na rodinu a na kroky spojené s vyšetřováním tragické události však nemůžeme podat více informací,“ reagoval mluvčí krajského úřadu Filip Trdla.

V závěru dopisu se mladý muž omlouvá několika lidem, kterým jeho rozhodnutí může ublížit. Zmiňuje i poselství. „Workoholismus není nikdy správnou možností. Vždycky je lepší se více věnovat svému zdraví, rodině, přátelům a koníčkům.“

Zároveň vysvětluje, proč zvolil takto obsáhlou formu. „Alespoň se veřejnost dozví, co vše je ve veřejné samosprávě možné. A tohle se už nikdy nestane,“ dodává s tím, že si nepřeje pohřeb.

Autor: