Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

„Král končí. Ať žije republika!“

Česko

Lidé v Nepálu slavili konec vlády monarchů, kteří rozhodovali o osudu země dlouhých 240 let

KÁTHMÁNDÚ Ulice nepálské metropole se včera zaplnily lidmi, kteří nadšeně oslavovali vznik republiky. Zemi dosud vládl král Gjánéndra, který byl včera oficiálně sesazen verdiktem Ústavodárného shromáždění. Nepál se tak stal republikou a z krále je nyní řadový Nepálec.

„Oslavme úsvit republiky ve velkém stylu,“ vyzýval včera ráno hlas z amplionu zástupy lidí v ulicích Káthmándú. „Tohle je naše vítězství. Vítězství lidu,“ dodal pro agenturu Reuters dvaadvacetiletý Kamál Dahál, který se dal před několika lety na stranu maoistických povstalců. „Deklarace republiky je tím, za co jsme celou dobu bojovali.“

Vítězství maoistů

Maoističtí povstalci z Komunistické strany Nepálu bojovali za sesazení krále už od roku 1996, přičemž od začátku prohlašují, že chtějí monarchii nahradit „lidovou socialistickou republikou“. Guerillová válka, kterou proti režimu vedli, si v průběhu let vyžádala víc než 12 tisíc životů. V červnu roku 2001 šokoval nejen Nepálce jednodenní palácový převrat, při němž přišel o život tehdejší král Birénda. Zavraždil jej údajně jeho vlastní syn a korunní princ (a s ním i královnu a svou matku), načež měl spáchat sebevraždu. Masakr v královském paláci, jak celou tragickou událost překřtila média, ale vzbudil řadu dohadů a spekulací. Mimo jiné definitivně zdiskreditoval pověst krále, který byl v Nepálu po stovky let uctíván i jako duchovní autorita. Moci se ujal bratr zavražděného krále Gjánéndra. Nebyl právě populární, vysloveně neoblíbený se ale stal v únoru roku 2005, kdy rozpustil vládu a parlament a uzurpoval neomezenou moc, prý proto, aby se konečně vypořádal s maoisty. Následujícího roku vyvrcholila napjatá situace v zemi demonstracemi, po nichž se Gjánéndra vzdal neomezené moci a předal ji znovu obnovenému parlamentu. Sněmovna ještě téhož roku rozhodla o tom, že se Nepál promění z hinduistického království ve „světský“ stát. Zároveň omezila moc krále. Další krok podnikla koncem roku 2007, kdy schválila změny v ústavě, díky nimž se Nepál mění z monarchie na federativní republiku. Změny ještě muselo schválit zvláštní Ústavodárné shromáždění, zvolené letos v dubnu. V něm mají většinu maoisté, kteří předem ohlašovali, že se nespokojí jen se změnou statusu na republiku a že budou chtít krále úplně sesadit, seškrtat veškeré jeho výdaje a nechat jej vystěhovat z královského paláce -což se nakonec stane. Gjánéndra má nyní dva týdny na to, aby opustil palác. „Podle mě je dobře, že se král sebere a půjde,“ řekl agentuře Reuters taxikář v Káthmándú. „Neudělal pro lidi vůbec nic, jen hrabal peníze pro sebe a pro svou rodinu,“ dodal. Podobně se včera vyjadřovali i další z tisíců lidí v ulicích Káthmándú. V historické části hlavního města skandovali „ať žije republika“ a prozpěvovali si popěvky zesměšňující krále. Jeho místo by měl zaujmout prezident, i když jeho funkce bude jen čestná. Výkonnou moc totiž bude mít premiér.

OBRÁZEK

Nepál

Země v Himáláji, kterou proslavila nejvyšší hora světa Mount Everest.

Birganj Současný Nepál vznikl v roce 1768. Monarchistické zřízení v zemi vládlo 238 let. Králové se považují za ztělesnění hinduistického boha Višny. Od roku 1995 vedla vláda boje s maoistickými povstalci z Komunistické strany Nepálu. Občanská válka v zemi skončila v květnu roku 2006.

Nejdůležitější události uplynulých let

v roce 2001 byl zavražděn tehdejší král Birénda, zemřel údajně rukou svého syna a korunního prince, který následně spáchal sebevraždu králem se stal bratr zavražděného panovníka Gjánéndra (vpravo) v říjnu 2002 rozpusil král Gjánéndra vládu a o rok později vyhlásil výjimečný stav v únoru 2005 získal král úplnou moc v dubnu 2006 se po celé zemi uskutečnily demonstrace, které vyústily v konec neomezené moci krále

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!