Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Král pytláků je nevinný, podle soudu chybí důkazy

Česko

BRNO Krajský soud v Brně včera v odvolacím řízení potvrdil nevinu Josefa Konečného z Brněnska, jemuž za pytláctví hrozilo až pět let vězení.

Muž získal nálepku největšího pytláka v zemi poté, co policie našla v říjnu 2005 v jeho domě v Ořechově 1358 srnčích, jeleních a daňčích trofejí.

Okresní soud Brno-venkov ale Konečného zprostil viny pro nedostatek důkazů. Krajský soud se s tím včera ztotožnil.

Pouze velmi vášnivý sběratel trofejí „Státní zastupitelství v tomto případě neuneslo důkazní břemeno, nevyvrátilo obhajobu obžalovaného, který tvrdí, že trofeje nezískal lovem, ale že je jejich vášnivý sběratel,“ řekl k tomu předseda krajského odvolacího senátu Jiří Šoukal.

Konečný byl zatčen před pěti lety poté, co se po hádce s manželkou opil a pak střílel na ulici v jedné z obcí na Brněnsku. Nikoho nezranil. Dostal za to tři roky vězení. Polovinu trestu si odpykal, zbytek mu byl odpuštěn.

Zdánlivě jednoduchý případ přerostl ve velkou kauzu.

Paroží za miliony v policejním skladu V domě Konečného se totiž našly stovky loveckých trofejí za asi deset milionů korun. Zatímco policie tvrdila, že je muž pytlák, zadržený se hájil tím, že je jen vášnivý sběratel. U procesu mu to pak potvrdil jeho otec a další tři svědci.

Konečného kolekci má nyní už pět let ve svém skladu policie. Muž doufá v to, že ji už brzy dostane zpět. „Byl bych rád, kdyby byla někde v budoucnu trvale vystavena. Několik nabídek v tomto směru jsem již dostal,“ řekl Konečný.

Jeho sbírka trofejí je pastvou pro oko pro každého myslivce. Jen pro srovnání: jednu z největších sbírek trofejí na Moravě má zámek v Kunštátě na Blanensku. Tvoří ji 200 kusů paroží, což je jen zlomek unikátní sbírky Konečného.

Autor: