Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Král sprintu stojí čtyři miliony

Česko

Zlatá tretra - Největšími hvězdami mítinku v Ostravě budou sprinter Bolt a oštěpařka Špotáková

Největší atletické hvězdy? Ve světovém měřítku jamajský sprinter Usain Bolt. V českém jednoznačně Barbora Špotáková. Oba ozdobí 48. ročník mítinku Zlatá tretra, který se koná příští středu v Ostravě.

PRAHA Něco přes 200 tisíc dolarů, tedy čtyři miliony korun. Na tolik přijde organizátory Zlaté tretry účast Usaina Bolta z Jamajky, trojnásobného světového rekordmana, který svého hattricku dosáhl loni v Pekingu. Je to nejdražší atlet vůbec, pokud jde o atletiku na dráze. „Taková suma tady ještě nebyla,“ pokýval hlavou Alfonz Juck, manažer mítinku. Dosud činila rekord poloviční částka, již v dobách své největší slávy požadoval Carl Lewis. Cíl - Diamantová liga „Ale vyplatí se to,“ dodal Juck. Atletiku totiž příští rok čekají velké změny - namísto mítinků Zlaté ligy odstartuje seriál Diamantová liga. Zatím je v něm čtrnáct mítinků a na dvě zbývající volná místa se tlačí Berlín, Řím, Ostrava a nizozemské Hengelo.

Ale třeba Berlín, kde v neděli odstartuje poslední ročník Zlaté ligy, jamajského sprintera nezískal.

„Těžko říct, jestli to tamní organizátory mrzí, oni to nepřiznají. Ale řekl bych, že jim to líto je,“ myslí si Juck.

Jaké jsou šance Ostravy v boji o Diamantovou ligu? „Mezinárodní federace IAAF ,kope‘ za Berlín a Řím. Ale v Diamantové lize mají rozhodující slovo manažeři pořádající akciové společnosti, a ti bojují za nás. Uvidíme, ale uspět, to by byla obrovská věc do budoucna,“ líčil Juck, znalec světové atletiky s nemalými kontakty.

Útok na světový rekord Důležitá je účast elitních závodníků a jejich výkony. Vedle Špotákové a Bolta se sejde zástup špičkových atletů, deset olympijských vítězů a deset mistrů světa. Mj. kubánský překážkář Dyron Robles, který loni vytvořil v Ostravě světový rekord, chorvatská výškařka Blanka Vlašičová, „půlkař“ Asbel Kiprop z Keni, v Pekingu stříbrný na 1500 metrů, ale po očekávané diskvalifikaci Ramzího z Bahrajnu kvůli dopingu zřejmě zlatý, mistr světa na 400 metrů s plůtky Bershawn Jackson z USA, šampionka na 100 metrů překážek Michelle Perryová. Nebude chybět pokus o světový rekord v běhu na 20 km Dire Tuneové z Etiopie. A česká špička.

„Věřím, že výkony nám pomohou v boji o Diamantovou ligu,“ uvedl ředitel mítinku Jan Železný.

Do Ostravy nepřiletí olympijská vítězka na 800 metrů Pamela Jelimová z Keni, jež by podle Jarmily Kratochvílové mohla překonat její světový rekord z roku 1983. „Není ve formě,“ vysvětlil Juck. „Její manažeři nechtějí, aby si kazila jméno.“

Rozpočet Zlaté tretry je podle tiskového mluvčího Karla Tejkala kolem milionu eur, na startovné pro atlety je vyčleněno přes 50 procent.

„Ale nikdo kromě Bolta nás nestál víc než 30 000 dolarů,“ podotkl Juck. Při posuzování kvality se bere v potaz i návštěvnost. „Chceme překonat rekord mítinku, který činí 22 000 diváků,“ pravil Železný.

***

Jamajský blesk přiletí v sobotu První stometrový sprint v sezoně poběží Usain Bolt dnes v Torontu, druhý ve středu 17. června v Ostravě. Tam přiletí už v sobotu dopoledne, v dějišti Zlaté tretry absolvuje celkem tři setkání s novináři. Toť vše, žádný speciální program. „Když nedávno v Manchesteru dosáhl nejlepšího času na 150 metrů, měl tam spoustu akcí spojených s fotbalem a reklamou. Míří k nám i spousta zahraničních novinářů, proto jej nechceme zbytečně unavovat,“ uvedl manažer mítinku Alfonz Juck. „Chceme jediné, aby zaběhl co nejrychlejší čas,“ dodal.

Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...