Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Královnou je potřetí Sáblíková

Česko

Rychlobruslařka znovu ovládla anketu Sportovec roku 2010 * Ženy zvítězily v posledních pěti ročnících

PRAHA Očekávání se naplnila, éra mimořádných žen v českém sportu pokračuje. Po Kateřině Neumannové, která v roce 2006 přerušila 22 let dlouhou nadvládu mužů, Martině Sáblíkové, Barboře Špotákové a opět Sáblíkové se žezla znovu ujala rychlobruslařská superstar.

Již potřetí.

Tradiční anketu ovládla majitelka dvou zlatých a jedné bronzové olympijské medaile a držitelka titulů mistryně světa a Evropy s výrazným předstihem 417 bodů před běžcem na lyžích Lukášem Bauerem.

A královna, která jinak chodí pouze v kalhotách, si podobně jako loni přišla pro korunu v šatech. „Už v tom mám jasno. Dobře vím, že při takových příležitostech nemůžu chodit jako kluk,“ pravila třiadvacetiletá Sáblíková, která modré šaty doplnila černými kozačkami na podpatcích.

„Od loňského vyhlášení mám takové oblečení poprvé... Vlastně podruhé,“ opravila se. „Měla jsem ho i v dubnu při vyhlášení nejlepších hokejistů roku, kdy jsem předávala cenu Dominiku Haškovi. Ale i teď jsem se bála, abych s těmi podpatky neupadla,“ usmála se.

Vítězství v anketě si velmi považuje. „Beru to jako velkou poctu a také tentokrát jsem si to užila. Je to superocenění. Zvlášť kvůli tomu, protože jsem ho dosáhla v zemi, kde žiju. Velmi si toho vážím. Poprvé jsem prvenství v anketě obhájila, proto je tenhle večer krásný. Taková tečka za rokem, kdy se mi povedlo úplně všechno,“ dodala.

Bauera sníh brzdil „Martina vyhrála zaslouženě. V zimní sezoně jednoznačně kralovala, navíc byla olympiáda, takže už ji během roku nemohl překonat nikdo. Je fakt dobrá,“ složil vítězce poklonu Lukáš Bauer.

Lyžařova cesta do Prahy se nečekaně protáhla. „U nás na horách byla spousta zavřených silnic a musel jsem volit jinou cestu. A Praha? Ta byla podobná. Jako by dnes všichni mířili na svátky, přes město jsem jel hodinu!“ krčil rameny majitel dvou bronzů ze ZOH ve Vancouveru a vítěz Tour de Ski.

„To já jsem dorazil v pohodě,“ reagoval veslař Ondřej Synek, kterého historický titul mistra světa na skifu vynesl v anketě na třetí místo, a zahloubal se nad blížícím se Štědrým dnem. „Dárky ještě nachystané nemám. Ale pokud jde o Alici, už jsme dostali dva igelitové pytle plyšáků, takže jsme rozeslali prosby, aby ten příliv ustal,“ líčil novopečený otec.

Těšilo jej, že si opět po čase mohl povídat se Sáblíkovou. „Je výborná. A protože vyhrála dvě olympijské zlaté, je výborná dvakrát,“ pokýval hlavou, ale pak se zamyslel. „Kdybych mohl jet dvoukilometrovou trať, ale taky třeba 1500 a 1750 metrů, možná bych byl trojnásobný mistr světa,“ usmál se.

„Já bych ti to přála,“ řekla mu rychlobruslařka a vyjádřila obavu, že příští rok pro ni bude těžký. „Budu muset obhajovat tituly, a zatím jsem byla na Světových pohárech dvakrát druhá,“ povzdechla si.

„Ty to dokážeš,“ uklidňoval ji veslař.

***

SPORTOVEC ROKU

Triumf Sáblíkové

a hokejistů

1. Martina Sáblíková

(rychlobruslení) 2157

2. Lukáš Bauer

(běh na lyžích) 1740

3. Ondřej Synek

(veslování) 1620

4. Tomáš Berdych

(tenis) 1343

5. Zdeněk Štybar

(cyklokros) 1249

6. Filip Jícha

(házená) 1197

7. Šárka Záhrobská

(lyžování) 1161

8. Hana Horáková

(basketbal) 1098

9. Jaromír Jágr

(hokej) 963

10. Barbora Špotáková

(atletika) 869

Kolektiv roku 2010

1. hokejisté Česka 574

2. basketbalistky Česka 552

3. štafeta běžců na lyžích 342

(Jakš, Bauer, Magál, Koukal)

Junior roku 2010

Tomáš Paprstka (cyklokros)

Sportovní legenda

Eva Bosáková

(gymnastika - in memoriam)

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?