Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

Kráska v nesnázích

Česko

Letošní móda naviguje ženy do extrémních výšin. Jistě, podpatky jsou nezdravé, ale také neodolatelné. Proč jsou si ve vášni pro zabijácké jehly rovny lehké děvy i top manažerky?

Co uděláme s těmi tvými zády?“ ptala se naše cvičitelka ve fitku jisté movité manažerky Magdy, která se vyznačuje tím, že chodí výhradně na jehlových podpatcích, „co zkusit nějaký čas nenosit jehly?“ „To není dobrý nápad,“ zamítla návrh Magda a dál se snažila dosáhnout prsty na špičku své dlouhé nohy. V šatně nám předvedla nové lesklé lodičky na elegantním párátku s jakýmsi obojkem kolem kotníku a odplula v nich elegantně, i když s bolavými bedry. Magda si v jiném typu bot „nepřipadá sexy“, takže si raději dál deformuje páteř. Znám takových žen víc. Třeba Janičku, která cupitala v jehlách i doma, zadnice jí už setrvale trčela do prostoru, protože záda měla prohnutá, jako by byla stižená lordózou. Měla tak zkrácené lýtkové svaly, že ji bolely, když měla jít bosa. Ženy už dávno řekly „ne“ utaženým korzetům, podivným obručím krinolín či nezbytnosti nosit při každé příležitosti rukavičky. Od posedlosti podpatky je ale neosvobodí ani z d v i ž e n ý prst ortopedů. Možná i proto, že zatímco sešněrované korzety Evropanek nebo zkroucené nohy Asiatek v historii zdůrazňovaly jejich křehkost a podřízenost mužům, vysoké podpatky podtrhují jejich sebevědomí. Už jen tím, že s deseticentimetrovým „podložením“ mohou být stejně vysoké, ba i vyšší než jejich partneři. Hlasité klapání podpatků po chodbách mezi kancelářemi zní občas pěkně autoritativně a umí zvěstovat příchod rázné osoby…

Móda vysokým podpatkům přeje, je to záležitost nesmrtelná. Letos jsou dokonce vyšší než kdy jindy. Pryč je doba plochých balerín! Ty jsou sice roztomilé a proklatě pohodlné, ale co z toho, když v nich žena šmejdí po chodníku trochu jako šedá myška. Časopis Time v článku Sezona šestipalcových podpatků popsal, jak se herečka Gwyneth Paltrowová na nedávné premiéře filmu Iron Man zjevila v černých lodičkách s PATNÁCTICENTIMETROVÝMI podpatky. Napsal, že boty na extra vysokém kramfleku jsou poznávacím znamením republikánky Sarah Palinové i řady top manažerek. V článku ale cituje také proslulého návrháře lodiček Manola Blahnika, podle kterého jsou podpatky nad jedenáct a půl centimetru zkrátka moc. „Nemůžete pořádně chodit a noha už nevypadá elegantně.“ Manolo také kvílí, když vidí ve střevíčcích se závratně vysokými podpatky maličkou ženu. Souhlasím, že to není moc hezké, připomíná to slepici na chůdách.

Na říjnové módní přehlídce značky Prada vMiláně padaly modelky na mole kvůli absurdně vysokým podpatkům jako hrušky. „Měla jsem panický záchvat. Třásly se mi ruce. Ty podpatky byly příliš vysoké. Některé dívky plakaly, jak strašně se bály,“ citoval jednu z modelek londýnský Daily Telegraph.

Fetiš sexu ve městě

Kamarádky se navzájem pochopí, když jedna druhé svěřuje, že se „zamilovala“ do extrémně drahých lodiček a v obchodě za ně nechala půl výplaty. „Ženy se na vysokých podpatcích cítí mocněji a sebevědoměji, zároveň ale také žensky a sexy,“ píše Time o trendu sezony podzim/zima 2008. Populární americký seriál Sex ve městě proslul zálibou hlavních hrdinek v drahých a pekelně vysokých jehlách. Patricia Fieldová, stylistka seriálu, říká, že kramfleky symbolizují sexuální sílu, jakož i nezávislost hlavních hrdinek. V anglosaských zemích se některým velmi sexy jehlám začalo říkat „fuck-me shoes“, k čemuž feministka Germaine Greerová podotkla: „Jde o to, že někteří z nás nemají se souložením problém.“

Nic není zadarmo, ani nošení bot, ve kterých si ženy připadají jako bohyně. A nejde jen o vysátou peněženku. Podle britského Guardianu čtyři z deseti žen připouštějí, že už na vysokých podpatcích zažily nehodu, a statistika říká, že kolem 20 000 Britek ročně je kvůli nim hospitalizováno. American College of Sports Medicine vydala loni studii, podle které je obzvlášť nebezpečné chodit na vysokých podpatcích do schodů. Nestabilitu těla musí vyvažovat kolenní šlachy a aktivita svalů je nepřirozená,“ říká autorka studie Wendy Milettová. „Musí nastat změna,“ říká zase ortopedka Emma Supple, „protože tohle je utrpení. Máme kvůli tomu velký problém s obezitou a osteoporózou. Ženy by měly být schopné vystoupit z auta a chodit po chodníku.“

Dárek od Salvatoreho

„Killer heels“ neboli zabijácké jehly vynalezl v roce 1955 obuvník celebrit Salvatore Ferragamo a první je obula Marylin Monroe. Italovi budiž k dobru, že vyzkoumal i boty s korkovými klínky (po válce, kdy byl nedostatek kůže a jiných tradičních materiálů), které mají tu výhodu, že v nich noha vypadá krásně jako na klasickém podpatku, ale jsou pohodlnější. Ferragamo kvůli tomu studoval anatomii nohy, a když s novinkou přišel, ortopedové tleskali. Dnes jeho značka slaví osmdesáté výročí a v jejím obchodě v pražské Pařížské ulici si kromě vysokých podpatků můžete koupit i ploché „audreynky“ – baleríny, které Ferragamo ušil pro Audrey Hepburnovou. Podpatky se ale samozřejmě nosily už dlouho předtím. První se, coby módní výstřelek, objevily v patnáctém století u benátských nevěstek, a to ve formě střevíců s vysokou podrážkou. Ta dosahovala neskutečných výšin od čtrnácti do čtyřiceti centimetrů a vyžadovala, aby byla nositelka podpírána svým doprovodem. Podpatky potom přivezla do Francie Kateřina Medicejská, když si brala budoucího Jindřicha II. Mladičká Kateřina využívala vysokých podpatků, aby působila více „královsky“ a ukázala svou sílu Jindřichově stálé milence Dianě de Poitiers.

V průběhu 17. a 18.

století se – pro obě pohlaví – staly znakem společenského postavení. Nosili je zvláště šlechtici. Nohy jim na čas zkrátila francouzská revoluce, během níž nikdo nechtěl své společenské postavení dávat najevo. Marie Antoinetta šla na popraviště v botách o dva palce (asi pět centimetrů) vyšších, aby vyjádřila, že si cení starých pořádků.

Jiným slavným obuvníkem, který se specializuje na vysoké podpatky, je Sergio Rossi. Strávil dlouhé hodiny sledováním žen v obchodech s obuví, jak si zkoušejí boty. Chtěl vidět jejich pohledy v zrcadle, aby porozuměl tomu, co se jim honí hlavou. Jeho filosofie zněla: Nemyslet na botu jako na samostatný ozdobný ornament, nýbrž jako na pokračování těla. Boty jako by navazovaly na ženské tělo, a dotvářely tak obraz sebevědomé a sexy dámy. V Praze jsou k mání lodičky od Rossiho s jehlou vysokou 12 centimetrů. „Jehly obecně vedou, je to společenská bota,“ říká Lucie Pátíková, PR manažerka firmy Prospekta Móda Cz, která v Česku zastupuje luxusní značky. „Máme jednu klientku, která si každou sezonu objedná šest jehel, nosí je opravdu pořád, nedokáže je zout. A to se stará o svoje děti,“ říká manažerka a ukazuje mi lodičky značky Tod’s, které mají místo jehly menší kulatý podpatek, takzvanou „kačenku“ – ideální pro ženy, které jsou schopny určitého kompromisu... Ostatně oslovení prodejci si z nových kolekcí světových značek obecně objednávají boty s nižším podpatkem, než jaké vidíme na módních přehlídkách, protože tam jde o show a efekt, nikoliv o nositelnost.

V obchodech s luxusní obuví mě překvapilo, že mnoho bot s plnou špičkou či kozaček na vysokém podpatku má ve skutečnosti vbudovanou vysokou platformu, kterou není z vnějšku vidět. Tak se snižuje skutečný rozdíl mezi postavením paty a bříšek prstů, čím je dosaženo kýženého komfortu.

Boky, dámy, boky!

V Americe je dnes možné navštěvovat speciální „chodící“ kurzy, aby majitelky vysokých podpatků nemusely své kožené miláčky považovat jen za mučicí nástroj, v němž je možné jedině sedět. Reportérka časopisu Time si takový výcvik odkroutila za řevu instruktorky „víc boky, víc boky, dámy!“. Vše se totiž musí nacvičit: nejdřív našlápnout na podpatek, pak jemně na chodidlo, špička nohy má směřovat přímo, nevytáčí se. Váhu přenést, až když stojíme nohou pevně na zemi! A nehrbit se jako opice, nýbrž se pěkně vypnout…

Pokud je podpatek vyšší než pět centimetrů, váha se stále víc přesouvá na bříška prstů. Podle ortopedů jsou ideální dva až čtyři centimetry vysoké podpatky, víc ne. Ale vykládejte to ženským! Podle lékařských studií se téměř sto procent dětí narodí se zdravýma nohama. Ale třetina prvňáků už má nohy zdeformované. Na vině jsou nevhodné boty, a lidé tak pak trpí problémy s klenbou nohy.

Za značkové kvalitní jehly dají dnes Češky klidně i desítky tisíc. I u nás už mají prestižní značky stále víc zákaznic. „Třeba Sergio Rossi dělá boty neuvěřitelně pohodlné. Mají speciálně vyvážený podpatek, takže v nich můžete celý den běhat a vůbec vás nebolí nohy. Váha těla se rozloží po celé botě,“ tvrdí PR manažerka Prospekta Módy Cz, která zastupuje třeba značky Versace či D&G.

Odborný časopis European Urology nedávno otisknul zprávu italské lékařky Marie Cerrutové. Podle jejích výzkumů má nošení bot na vysokém podpatku vliv na správné držení těla a posiluje svaly pánevního dna. Toto svalstvo je aktivní například i při sexu, má vliv na dělohu, močový měchýř a střevní trakt. Doktorka Cerrutová tak nošením botek s kramflekem slibuje mimo jiné nadoblačný orgasmus. No, je to zpráva z Itálie…

Ty podpatky byly příliš vysoké. Některé dívky plakaly, jak strašně se bály. modelka o přehlídce Prady ”

O autorovi| LINDA KHOLOVÁ, redaktorka Pátku linda.kholova@lidovky.cz

Autor: