Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Krást mobily se už nevyplatí

Česko

Zloději mají v Česku dobrý odbyt zboží - Navíc novému trestnímu zákoníku se rychle přizpůsobují

PRAHA Ze zlodějů zaměřených speciálně na krádeže mobilních telefonů se s nadsázkou pomalu stává ohrožený druh. Podle policie se počet podobných případů postupně snižuje.

Za tímto trendem stojí podle mluvčí kriminální policie Pavly Kopecké hned několik důvodů. Jedním z nich je služba blokování ukradených telefonních přístrojů při přihlašování do sítě tuzemských operátorů. Mobilní telefony se do sítě nehlásí pouze identifikačním číslem SIM karty, ale i tzv. IMEI (unikátním identifikačním číslem telefonu nastaveným od výrobce). Pokud okradený nahlásí toto číslo na policii, vyřadí telefon z provozu. Toto číslo je na záručních listech koupeného přístroje nebo jej lze snadno zjistit a poznamenat si ho při zadání tlačítek *#06# .

„Policie na této věci spolupracuje s tuzemskými provozovateli mobilních sítí od října 2007. V současné době je podobným způsobem znehodnoceno 20 054 mobilů,“ sdělila LN Kopecká. Další důvod, který zlodějům mobilů komplikuje život, je i klesající cena nových přístrojů. „I po zablokování IMEI lze specializovaným softwarem toto číslo změnit. Je to ale poměrně finančně nákladné, proto se podobné praktiky nevyplatí, když potom podobný telefon v bazaru prodáte za tisíc nebo dva,“ doplnila mluvčí.

V Českých Budějovicích se krade stejně, v Praze míň

Nejvíc by ovšem v boji proti zlodějům mobilů podle Kopecké pomohlo právně klasifikovat zásah do nastavení mobilu jako přestupek nebo trestný čin. Podobně to udělali v Británii a velmi se jim to osvědčilo. Zásah do výrobního čísla je tam trestným činem.

Optimistický pohled na celkový úbytek krádeží mobilních telefonů v Česku není ve všech regionech stejný. Žádná speciální statistika zaměřená přímo na mobily se nevede a odcizení mobilu může být evidováno i jako součást jiného trestného činu. Například když vám někdo ukradne kabelku, v níž máte vedle dokladů a peněženky třeba i mobil.

Celorepublikové hodnocení vychází především z poznatků jednotlivých místních oddělení, která se obecnou kriminalitou zabývají. Jejich zkušenosti se ale liší podle regionů. Například podle jihočeské policejní mluvčí Jany Hlavínové její kolegové v Českých Budějovicích a Českém Krumlově masivní úbytek krádeží mobilů nepostřehli. „Žádný takový trend údajně nezaznamenali. Pravda ale je, že zablokování telefonu využívá čím dál více okradených. Musíme si však uvědomit, že ne každý si nechá u sebe doklady, na kterých je IMEI, aby mohl nechat telefon později zablokovat,“ doplnila.

Její pražská kolegyně Eva Miklíková naopak tlumočila jinou zkušenost. „Obecně se dá říci, že skutečně takových krádeží ubylo. Je to dáno především tím, že se přístroje blokují, ale i větší opatrností bazarů, kde často tyto mobily končily,“ uvádí.

Mobil navede policii k překupníkům I po zablokování IMEI a vložení nové SIM karty se telefon na první pohled tváří, že je funkční. Na displeji je zobrazen i signál operátora. Nikdo se však na přístroj nedovolá a zavolat se nedá ani z něj.

Bazary, kde dříve podobné horké zboží poměrně často končilo, teď mnohem více kontrolují, co vlastně vykupují. Na webových stránkách ministerstva vnitra si provozovatelé bazarů u každého IMEI mohou jednoduše ověřit, zda nepatří k ukradenému mobilu.

Úbytek krádeží telefonů potvrdil i redaktor specializovaného serveru Mobil.cz Jan Lodl. „Navíc i když se z přístroje nedá volat, stále se do sítě hlásí a policie jej přes operátory snadno lokalizuje. Znám servis, kam v poslední době policie několikrát přišla právě na základě hledaného IMEI,“ řekl Lodl.

Dalším důvodem úbytku těchto krádeží je podle Lodla i klesající cena přístrojů. Bazary si dávají při výkupu pozor a úplně levné mobily se tam nyní již v podstatě neprodávají.

***

Krádeže v Česku

V minulém roce výrazně ubylo krádeží automobilů

a úvěrových podvodů, naopak senioři jsou častěji obětí krádeží

vloupání do domů a bytů

2008 2009 9111 9616 +5,2 %

vloupání do restaurací, obchodů a kiosků

2008 2009 7689 8480+10,3 %

krádeže motorových vozidel

2008 18 011

2009 13 954 -22,5 %

úvěrové podvody

2008 7263

2009 5196-28,5 %

senioři jako oběti krádeží

2008 6513

2009 7616 +17 %

ZDROJ: POLICIE ČR

Blokování * Blokování mobilních telefonů podle policie přináší výsledky. Jejich krádeží ubývá. * Tento systém má ale svoje omezení. Ukradený přístroj totiž dál funguje v sousedních zahraničních sítích. Například Slovensko o podobném kroku ani neuvažuje.

Autor: