Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

KRÁTCE

Česko

* Skype touží jít na burzu

Globální provozovatel internetového telefonování Skype má v úmyslu uskutečnit primární nabídku svých akcií na americkém trhu Nasdaq. Nabídka má být ve formě akciových poukázek ADS a má mít hodnotu kolem 100 milionů dolarů (1,87 miliardy Kč), sdělila firma v podání pro americkou Komisi pro cenné papíry a burzy SEC. Skype, který má sídlo v Lucemburku, nespecifikoval, kolik akcií chce prodat, ani neuvedl cenové rozpětí. Podle podání pro SEC měla firma v prvním pololetí 560 milionů registrovaných uživatelů, kteří využili její servis k 95 miliardám minut volání hlasem i přes video. Tržby firmy meziročně vzrostly o 25 procent na 406,2 milionu dolarů.

* Zlato skončilo s bezhlavým růstem

Ceny zlata včera zastavily páteční vzestup vyvolaný slabým vývojem na americkém trhu práce a stabilizovaly se nad hranicí 1200 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu). Na maximech od poloviny července nyní drahý kov drží nejistota před dnešním zasedáním americké centrální banky Fed. K pátečnímu růstu ceny zlata přispěl i propad kurzu dolaru. Americká měna je pod tlakem spekulací, že Fed zmírní měnovou politiku, aby podpořil slábnoucí ekonomiku.

* Proč kupuje Čína japonské dluhopisy?

Čína v průběhu června pokračovala v nákupu japonských dluhopisů, proti minulosti se ale více zaměřovala na papíry s kratší splatností. Část investorů tvrdí, že příčinou jsou potíže, s nimiž se potýká eurozóna, podle jiných analytiků ale neexistují důkazy, které by ukazovaly na odklon Číny od nákupu dluhopisů zemí eurozóny. Záznamy japonského ministerstva financí ukazují, že čínští investoři v červnu koupili v čistém vyjádření krátkodobé dluhopisy Japonska v objemu 508 miliard jenů (zhruba 111,1 miliardy Kč). To je pouze nepatrně méně než v květnu, kdy jich koupili za rekordních 694,8 miliardy jenů.

* Oligarchové se vrhli na hnojivo

Ruští oligarchové patrně připravují konsolidaci odvětví výroby hnojiv. Napsal to Financial Times, podle něhož se chystá fúze firem Silvinit a UralKali. Ty patří ke klíčovým zástupcům odvětví. Pokud se informace listu potvrdí, bude to první větší slučování firem od poloviny tohoto desetiletí, kdy se pod dohledem Kremlu spojovaly energetické podniky. Silvinit je největším ruským producentem potaše, tedy uhličitanu draselného. Ten patří k nejčastěji využívaným hnojivům při pěstování řady plodin. Podle FT by plán sloučení obou společností mohl být oznámen už tento týden. Ruští producenti konkurují firmám světového významu. K hlavním hráčům v tomto odvětví patří kanadská společnost Potash Corporation Of Saskatchewan a další firmy z Kanady a Spojených států. Například Mosaic, Agrium nebo CF Industries. Všechny tyto firmy silně profitovaly už před dvěma lety, kdy se zvyšovala poptávka po potravinách a s ní i ceny hnojiv.

* ČEZ bude mít nižší zisk, míní experti

Tržby energetické společnosti ČEZ v prvním pololetí podle analytiků meziročně vzrostly, čistý zisk ale klesl o zhruba deset procent na 29 miliard korun. Před rokem firma v pololetí vydělala 32 miliard Kč. Ekonomové očekávají meziroční růst tržeb o dvě až čtyři miliardy na zhruba 98 miliard korun. Pokles zisku podle odborníků podobně jako v prvním čtvrtletí souvisí s nižší cenou prodané elektřiny. ČEZ dnes zveřejní konsolidované výsledky za letošní první pololetí.

* Praha asi nekoupí autobusy, nemá na ně

Pražský dopravní podnik letos zřejmě odebere od firmy SOR Libchavy méně autobusů, než kolik plánoval. Důvodem je nedostatek peněz. To ale způsobuje problémy výrobci autobusů. Jednatel SOR Libchavy Petr Hájek řekl, že firma kvůli tomu hledá jiné odběratele. Podle neoficiálních informací by mohly být autobusy, které měly být určeny pro Prahu, prodány do Bratislavy. Podle Hájka dosud mezi městem a dodavatelem nebyla podepsána smlouva na odběr autobusů pro letošní rok. Autobusy se přitom měly dodávat od dubna.

* Bankrotů v Japonsku ubývá

Počet firemních bankrotů v Japonsku se v červenci meziročně snížil o 23 procent na 1066 případů, protože podnikatelské aktivity byly podpořeny silným exportem na rozvíjející se trhy a vládními zárukami za úvěry. Celková hodnota dluhů zkrachovalých firem se meziročně propadla o 25,7 procenta na 275,3 miliardy jenů (60 miliard Kč). Meziměsíčně se počet bankrotů snížil zhruba o sedm procent a hodnota dluhů o tři procenta.

Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene
Získejte ZDARMA dětskou opalovací kosmetiku Lirene

S příjemnými hřejivými pocity ze slunečních paprsků k nám ale míří i nebezpečné UV záření. To na nás působí celoročně, a proto je důležité sebe i...