Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

KRÁTCE

Česko

* Developer Orco se dostal ze ztráty

Developerská společnost Orco se v letošním druhém čtvrtletí pravděpodobně dostala ze ztráty. Její čistý zisk se podle analytiků pohyboval přibližně na úrovni 66,8 milionu eur, tedy asi 1,7 miliardy korun. Za stejné období roku 2009 bylo Orco ve ztrátě 154,1 milionu eur. Provozní zisk Orka činil podle průměru odhadů ve druhém čtvrtletí 40,8 milionu eur (zhruba jedna miliarda korun). Ve stejném období minulého roku bylo Orco v provozní ztrátě 259 milionů eur. Orco patří mezi přední developerské společnosti ve střední Evropě. Mezi největší připravované projekty firmy patří výstavba bytového a komerčního komplexu v Praze-Bubnech.

* Avia chce dodávat podvozky do Británie

Letňanský výrobce nákladních vozů Avia Ashok Leyland Motors chce dodávat podvozky pro britské autobusy Optare. Její mateřská firma Ashok Leyland získala v Optare čtvrtinový podíl. Rozšíření tradičního portfolia produktů Avie, které historicky tvořily hlavně lehké nákladní automobily s naftovým pohonem, zapadá podle mluvčího Michala Bačkovského do koncernové strategie automobilové divize skupiny Hinduja Group.

* Hewlett-Packard bojuje o firmu 3Par

Americký počítačový výrobce Hewlett-Packard nabídl za společnost 3Par 1,6 miliardy dolarů. Za akcii dodavatele systémů pro ukládání a archivaci dat 3Par nabízí HP 24 dolarů, tedy o třetinu více než rival Dell před týdnem. Tehdy přitom nabízená cena představovala prémii 87 procent k tehdejší tržní ceně akcií 3Par. Dell před týdnem oznámil, že návrh jeho dohody schválila představenstva obou společností. Transakce se podle návrhu měla dokončit v letošním roce. Zástupci 3Par ani Dellu včera nebyli k zastižení, aby se ke kroku HP bezprostředně vyjádřili. Akcie 3Par po informaci o nabídce HP vzrostly o 37 procent, zatímco Hewlett-Packard klesl o procento. 3Par nabízí produkty určené pro minimalizaci kapacity a energetických nákladů. Silnou pozici má hlavně v případě technologie, která umožňuje uživatelům přístup k datům a softwaru přes internet a podnikové sítě.

* Čína v Maďarsku postaví mobilní síť

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení ZTE vyhrál soutěž na výstavbu mobilní sítě pro maďarskou součást norského operátora Telenor. Hodnota kontraktu nebyla oznámena, odhaduje se ale na zhruba 200 milionů eur (asi pět miliard korun). Síť bude využívat technologii druhé, třetí i čtvrté generace, označovanou jako LTE a postavena bude do pěti let. Pro ZTE je výhra v tendru velmi významná, protože dosah firmy posunuje z převážně asijských zemí dál do Evropy. Výrobci mobilní infrastruktury mezi sebou teď vedou tvrdý boj a snaží se získat právě zakázky na výstavbu sítí čtvrté generace. Ty jsou považovány za budoucnost mobilní komunikace, neboť jsou schopny mnohem rychleji přenášet data než sítě starší.

* Šance na polskou Eneu mají EDF a GDF

Největší šance stát se novým majitelem třetí největší polské elektrárenské společnosti Enea, jejíchž 51 procent prodává polský stát, mají francouzské firmy EDF a GDF Suez. Napsal to polský list Rzeczpospolita. Mluvčí ministerstva státního pokladu, které má privatizaci na starosti, řekl, že jména společností, s nimiž bude úřad o možném prodeji firmy Enea jednat, zveřejní zřejmě v úterý. Podle zdrojů, na které se odvolává Rzeczpospolita, mohou EDF a GDF za Eneu nabídnout polské vládě nejvyšší částku. To má pro ministra státního pokladu klíčový význam, protože má do státní pokladny z privatizace získat 25 miliard zlotých (zhruba 155,8 miliardy korun).

Zdroj: ČTK