Pátek 28. ledna 2022, svátek má Otýlie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KRÁTCE

Česko

* Vklad do katastru má zdražit

Poplatky za vklad do katastru nemovitostí můžou zdražit až na 1000 korun ze současných 500 korun. Navrhuje to Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK) v novele zákona o správních poplatcích, kterou poslal do vnějšího připomínkového řízení. Uvedl to server Aktuálně.cz. Ze současných 500 na 1000 Kč mají zdražit také poplatky za návrh na zahájení řízení o povolení vkladu do katastru. Maximální částka pro návrhy týkající se vkladů souvisejících s výstavbou veřejně prospěšné stavby se může zvýšit z aktuálních 5000 na 10 000 korun. Zdražení poplatků by nastalo od července 2011.

* Škoda Auto má nového mluvčího

Vedoucím komunikace Škody Auto bude od 1. září Peik von Bestenbostel (51). Ve funkci vystřídá Martina Lauera, který bude zodpovědný za projekty značky Škoda v Česku a bude také podřízený předsedovi představenstva. Vystudovaný novinář Bestenbostel zahájil svou kariéru jako ekonomický redaktor Bavorského rozhlasu a poté přešel do oddělení komunikace koncernu BMW. Následně pracoval ve společnosti Siemens jako vedoucí tiskového oddělení, kde posléze zastával i další vedoucí pozici. Před dvěma lety převzal vedení oddělení korporátní komunikace koncernu Volkswagen.

* Čeští energetici míří na Slovensko

Čeští obchodníci s plynem se chystají proniknout na slovenský trh. Během příštích měsíců chtějí plyn na Slovensko začít dodávat například společnosti ČEZ a Vemex. Na Slovensku již delší dobu působí i dceřiná firma české RWE Transgas a svoji pozici na Slovensku chce dále posilovat. Společnost RWE Gas Slovensko se před třemi měsíci začala na slovenském trhu soustředit na malé podniky a od té doby získala přes tisíc firemních zákazníků v segmentu maloodběratelů.

* Vápenky zvýšily produkci

Výrobě vápna se v Česku v letošním prvním pololetí dařilo meziročně lépe, produkce vzrostla o více než devět procent. Výrobu táhly hlavně dodávky pro ocelárny, naopak se ale dále propadají dodávky do stavebnictví. Za celý rok 2009 se produkce vápna v Česku propadla o 15,8 procenta na 853 tisíc tun. Tuzemské vápenky ale ještě díky lepším pololetním výsledkům vyhráno nemají. Podle předsedy Svazu výrobců vápna ČR Jana Šroubka sice produkci v první půlce roku táhla poptávka oceláren, vrásky na čele ale vápenkám dělá stavebnictví.

* Strojírny Impress znásobily zisk

Přední evropský výrobce kovových obalů, společnost Impress ze Skřivan na Hradecku, loni znásobil zisk na 81,6 milionu korun z předloňských 20,8 milionu korun. Tržby podnik zvýšil o dvě procenta na 1,81 miliardy korun. Téměř 90 procent produkce exportoval, v drtivé většině do EU. Letos Impress čeká výrobu přibližně na loňské úrovni. „Hospodářský výsledek roku 2009 je odrazem vývoje cen plechu, úspor nákladů a úspěšné obchodní politiky,“ uvedla společnost.

* ČNB chce zvýšit sazby

Česká národní banka na konci tohoto nebo na začátku příštího roku pravděpodobně zvýší základní úrokovou sazbu na jedno procento. Serveru Týden.cz to řekl člen vedení banky Robert Holman. Sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, je v současnosti na historickém minimu 0,75 procenta.

Zdroj: ČTK

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...