Neděle 10. prosince 2023, svátek má Julie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KRÁTCE

Česko

* Maďarsko pomůže aeroliniím Malév

Maďarská vláda navýšila kapitál v letecké společnosti Malév o 14,7 miliardy forintů (1,3 miliardy Kč). Ztrátovým aeroliniím vláda půjčí ještě 5,7 miliardy HUF, takže stát na pomoc firmě vydá celkem 20,4 miliardy HUF. Kapitál navýší úřad MNV spravující státní majetek. Za tento měsíc je to druhý takový krok státu na záchranu Malévu v řadě. Bez nových financí by Malév zkrachoval. S těžkou finanční situací se přitom potýká již roky. * Akcie v Praze minulý týden posílily

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu mírně posílily, index PX vzrostl o 0,79 procenta na 1135,8 bodu. Největší nárůst zaznamenala technologická firma KIT digital, naopak nejvíce klesly akcie rakouské pojišťovací skupiny VIG. „Konec září přinesl smíšené obchodování, kdy trhy po předchozím vývoji hledaly další směr. Na jedné straně akciové trhy při další cestě vzhůru narážely na vysoké úrovně, na které se ceny vyšplhaly během zářijového růstu,“ uvedl analytik společnosti Atlantik FT Petr Sklenář. Na druhé straně podle něj trh smíšeně reagoval na úterní zasedání americké centrální banky Fed, která oznámila, že je v případě nutnosti připravena obnovit nákupy dluhopisů na podporu ekonomiky.

* Telefónica může koupit brazilské Vivo

Brazilský úřad pro regulaci telekomunikačního trhu Anatel schválil prodej podílu ve firmě Vivo, kterou vlastní Portugal Telecom (PT), španělské společnosti Telefónica. Vivo má 57 milionů zákazníků a na brazilském trhu má podíl 30 procent. Telefónica se s PT dohodla na koupi podílu letos v červenci. Podle dohody Telefónica získá od PT za 7,5 miliardy eur (asi 184,7 miliardy Kč) podíl 50 procent ve firmě Brasilcel, nizozemské holdingové firmě, která vlastní 60 procent akcií Viva. Telefónica již v Brasilcelu vlastnila zbývající poloviční podíl. * Fortuna chce na burzy do konce října

Česká sázková kancelář Fortuna hodlá do konce října uvést své akcie na burzy v Praze a Varšavě. Primární emisi akcií by firma měla oznámit v polovině příštího týdne, uvedly informované zdroje. Odmítly sdělit, kolik by Fortuna chtěla emisí akcií získat. Polská média v lednu uvedla, že Fortuna chce z prodeje akcií vytěžit 100 milionů eur (asi 2,5 miliardy Kč).

* Katar investuje v Řecku miliardy

Řecko a Katar podepsaly rámcovou dohodu o investicích, která umožní emirátu vložit do různých odvětví řecké ekonomiky až pět miliard dolarů (91 miliard Kč). Podpis dohody v New Yorku s Katarským úřadem pro investice (QIA) je podle řecké vlády důkazem obnovování důvěry investorů po jarní dluhové krizi. Vládní sdělení se o žádných konkrétních projektech nezmiňuje.

* V USA zkrachovaly další dvě banky

Americká Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC) rozhodla o uzavření dalších dvou problémových bank, North County Bank a Haven Trust Bank Florida. Krach obou bank bude stát pojišťovací fond FDIC 104,7 milionu USD (1,9 miliardy Kč). Ve Spojených státech tak od počátku letošního roku skončilo již 127 bank. FDIC očekává, že počet zkrachovalých bank v letošním roce překoná loňských 140. Celkový majetek zkrachovalých bank však bude pravděpodobně nižší než loni, protože letos končí převážně menší bankovní instituce.

* Sklizeň obilí bude letos nadprůměrná

Letošní silný růst cen obilnin byl důsledkem neúrody v některých zemích, reakce vlád a spekulací, nikoli projevem nepříznivého globálního vývoje trhu. Uvedla to Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (FAO) po mimořádné schůzce svých výborů pro obilí a rýži. FAO mírně zvýšila odhad letošní produkce obilí, která bude třetí nejvyšší v historii. „Hlavní faktory nedávné eskalace světových cen a převládající vysoké rozkolísanosti cen nebyly fundamentálně tržní, ale spočívaly v nečekané neúrodě v některých významných exportních zemích, po níž následovaly reakce vlád a spekulativní chování,“ uvedla FAO.

Zdroj: ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!