Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

KRÁTCE

Česko

Volkswagen chce vyrábět v Malajsii

Německá firma Volkswagen plánuje výrobu automobilů v Malajsii. Koncem příštího roku hodlá spustit produkci vozů Passat v malajské továrně partnera DRB Hicon. „Využití tržního potenciálu (Sdružení zemí jihovýchodní Asie) ASEAN má v dlouhodobé strategii koncernu Volkswagen velký význam,“ uvedl šéf prodeje Volkswagenu Christian Klingler. Volkswagen je největší automobilkou v Evropě a do roku 2018 se plánuje stát největším výrobcem automobilů na světě.

* Honeywell spustí výrobu na Slovensku

Americký Honeywell International chce na východním Slovensku postavit závod na výrobu automobilových turbodmychadel za 38,31 milionu eur (968 milionů korun). V nové továrně by společnost měla zaměstnat nejméně 446 lidí. Slovensko přilákalo řadu výrobců komponentů pro automobilový průmysl poté, co k závodu německé automobilky Volkswagen přibyla továrna PSA Peugeot Citroën v Trnavě a KIA Motors u Žiliny. Automobilový průmysl patří spolu s odvětvím elektroniky k tahounům ekonomiky.

* Adobe Systems je po ztrátě v zisku

Výrobce softwaru Adobe Systems se v posledním fiskálním čtvrtletí vrátil do zisku. Výrobce programů Photoshop, Acrobat a Flash uvedl, že vydělal 269 milionů dolarů (5,2 miliardy korun) proti ztrátě 32 milionů před rokem. Čtvrté čtvrtletí podnik uzavřel 3. prosince. Adobe Systems svým výsledkem překonal očekávání analytiků. Zisk přepočtený na jednu akcii bez mimořádných příjmů a výdajů dosáhl 56 centů, zatímco analytici tento výsledek odhadovali podle Thomson Reuters o čtyři centy níže. Ztrátu v posledním čtvrtletí předchozího fiskálního roku firmě způsobily daňové položky a náklady na restrukturalizaci.

* Němečtí pekaři chystají zdražování

Ceny chleba a dalšího pečiva se v Německu zřejmě zvýší. Tvrdí to šéf tamního sdružení pekařů, podle něhož je na vině dražší obilí a další komodity, včetně vysokého růstu poptávky v celém světě. Konkurence mezi obchodníky by ale mohla růst cen pro konečné spotřebitele mírnit. Ceny pšenice v Evropě vzrostly jen v letošním roce zhruba o 85 procent. Silný růst se dostavil především v létě, kdy příliš velké sucho nepříznivě ovlivnilo úrodu v Rusku. Moskva pak sáhla k zákazu vývozu komodity.

O autorovi| Zdroj: ČTK