Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krátil daně a vysoudil miliony eur

Česko

Lichtenštejnská banka LGT musí odškodnit klienta. Nevarovala ho včas, že se o jeho účtu dozvěděly německé úřady

MNICHOV/VADUZ Lichtenštejnská banka LGT musí vyplatit odškodné 7,3 milionu eur (asi 191 milionů Kč) německému daňovému hříšníkovi. Podle soudu ho banka příliš pozdě informovala o tom, že údaje o jeho kontě, na které si „uléval“ peníze s cílem vyhnout se jejich zdanění v Německu, byly mezi prozrazenými. Rozhodl o tom lichtenštejnský soud, z jehož rozsudku cituje včerejší vydání deníku Süddeutsche Zeitung. Rozsudek ale zatím nenabyl právní moci.

Soud uznal argumentaci poškozeného, že kdyby jej banka informovala o zcizení dat včas, mohl se sám přihlásit u daňového úřadu s vůlí doplatit nebo využít dočasné amnestie. Tím by vyvázl z lapálie s menší pokutou, než když byl úřady odhalen.

Výsledek procesu je považován za precedentní, protože o obdobné žalobě na LGT uvažuje i řada dalších daňových hříšníků z Německa, kteří se cítí mlčením lichtenštejnské banky poškozeni.

Tajné konto měl i šéf pošty Nástupnická společnost banky LGT Treuhand není s výrokem soudu spokojena a podala odvolání, napsal Süddeutsche Zeitung.

Údaje z LTG ukradl bývalý zaměstnanec banky, který CD s daty prodal již před dvěma lety za 4,5 milionu eur (přes sto milionů korun) spolkové rozvědce. Mezi takto odhalenými jsou i významné osobnosti, jako nyní již bývalý šéf spolkové pošty Klaus Zumwinkel. Daňové orgány ze získaných údajů zpracovaly zatím jen asi polovinu ze zjištěných 845 případů daňových úniků do Lichtenštejnska.

Německé vládě zatím někdo jiný nabídl data s ukradenými bankovními údaji majitelů kont ve Švýcarsku. Měla by odkrýt daňové úniky až za 400 milionů eur. Neznámý informátor požaduje za disk s důvěrnými daty z banky Credit Suisse 2,5 milionu eur.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!