Neděle 19. května 2024, svátek má Ivo

Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

Kraus je zpátky, letos poprvé vyhrál

FLAINE, Francie Tomáš Kraus poprvé vyhrál v předolympijské sezoně závod Světového poháru. Český skikrosař a obhájce celkového triumfu zvítězil ve francouzském Flaine suverénně ve všech čtyřech vyřazovacích jízdách a posunul se na průběžnou druhou příčku celkového pořadí.

Čtyřiatřicetiletý Kraus v předchozích dvou závodech nepostoupil do finálové čtyřky a po následných výhrách v takzvaném malém finále obsadil shodně pátou pozici. V třetím dílu seriálu se tedy dočkal prvního letošního umístění na stupních vítězů ve francouzském středisku, v němž triumfoval i loni.

„A to ještě bylo málo času na trénink, protože závody posunuli o jeden den a nebyla připravená trať,“ odhalil Kraus.

„Říkal jsem, že by to chtělo do toho finále konečně prošťouchnout, takže jsem moc rád, že to vyšlo. Konečně mi všechno sedlo,“ zaradoval se Kraus.

Dvojnásobný mistr světa a trojnásobný vítěz Světového poháru začal závod ve Flaine čtvrtým místem v úterní kvalifikaci. Včera postupoval vyřazovacím pavoukem bez zaváhání a po výhrách v osmifinále, čtvrtfinále a semifinále završil svou pouť i finálovým triumfem. V něm za sebou Kraus nechal Američana Caseyho Pucketta a Erika Iljanse ze Švédska a dosáhl na dvanácté vítězství v kariéře. Díky němu se posunul na druhé místo pořadí Světového poháru o 16 bodů za vedoucího Andrease Matta z Rakouska. Vrací se do starých kolejí „Díky kvalifikaci jsem měl dobrou pozici, mohl jsem si pokaždé vybrat dráhu,“ prozradil skikrosař. „Na trati byly dvě obtížné zatáčky. Bylo to padesát na padesát, jestli to člověk zvládne, nebo ne. Mně to naštěstí vždy vyšlo,“ oddechl si.

Nehodlal však riskovat. Jel tak, aby ho nikdo nepředstihl, a vrátil se do starých kolejí. Loni přece vyhrál takřka všechno. „Soupeři říkali, že jsem zpátky,“ konstatoval Kraus. Sám si prý alespoň zase zvedl sebevědomí před třítýdenním americkým pobytem, během nějž ho čekají závody v Lake Placid a také v Cypress Mountains, kde se pojede za rok olympiáda.

Výsledky SP ve skikrosu ve Flaine Muži 1. KRAUS, 2. Puckett (USA), 3. Iljans (Švéd.), 4. Grönvold (Nor.), ...41. ŠAFÁŘ, 58. JAN KOPŘIVA, 62. KUČERA, 66. ČERMÁK, 72. JAKUB KOPŘIVA. Průběžné pořadí SP 1. Matt (Rak.) 206, 2. KRAUS 190, 3. Puckett 144, ...19. ŠAFÁŘ 41. Ženy 1. Davidová (Fr.), 2. McIvorová (Kan.), 3. Huttaryová (Rak.), 4. Boulangeatová (Fr.), 5. Serwaová (Kan.), ...38. BAIEROVÁ. Průběžné pořadí SP 1. Davidová 230, 2. Berntsenová (Nor.) 181, 3. Gutensohnová (Rak.) 160.