Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Kraus odstoupit nehodlá

Česko

  21:36
PRAHA - Šéf poslaneckého klubu ČSSD a lídr kandidátky v Libereckém kraji neuvažuje o odstoupení z funkce. K tomu ho vyzvali opoziční poslanci kvůli nevyjasněným okolnostem Krausovy návštěvy Ghany.

Michal Kraus foto: Pavel WellnerLidové noviny

Poslanec tvrdí, že při obchodních jednáních v Ghaně nic špatného neudělal, a nevidí
proto důvod, proč by měl opustit funkci šéfa klubu. Řekl to novinářům.

Za Krause se postavil i premiér a celostátní volební lídr ČSSD Jiří Paroubek, který podle televize Nova Krause podpořil.

Kraus novinářům řekl, že jedinou chybu udělal, když "naletěl podvodníkovi", za kterého označil podnikatele Františka Riga.

Poslanec teď čelí otázkám kvůli čtyři roky staré cestě do Ghany, kde byl spolu s Rigem u jednání o investicích do továrny na zpracování kakaových bobů. Z obchodu nakonec sešlo.
Na případ upozornil deník Mladá fronta Dnes (MfD), podle kterého policie vyšetřuje Krausovu roli v pokusu investovat 15 milionů dolarů (tehdy zhruba půl miliardy korun) do ghanské
továrny na zpracování kakaových bobů. 

Rigo podle MfD řekl, že Kraus byl jeho společníkem a že 15 milionů dolarů slíbil přinést do projektu právě on. Kraus se ale od projektu i od Rigova obvinění distancoval. Podle Riga z
investice sešlo, protože Kraus nedal do projektu slíbené peníze.

"Oddaloval to. Nakonec jsem se od něho dozvěděl, že to měly být peníze z úplatků z nějaké velké státní zakázky, která se stále odkládala," řekl podle MfD Rigo, který si teď odpykává desetiletý trest vězení za stamilionové podvody.

Předseda klubu ČSSD již v minulých dnech Rigova slova odmítl. Dnes zopakoval, že v roce 2001 na něj Rigo působil věrohodně. Do Ghany prý Kraus jel hlavně jako turista. Současně ale dnes připustil, že tam absolvoval několik obchodních jednání a díky Rigovým známým se sešel i s tamějším ministrem financí.

Kdyby obchod vyšel, mohlo by to prý Krausovi pomoci ve volební kampani. Připomněl, že v roce 2001 neměl místo na kandidátce vůbec jisté. MfD dnes ale zpochybnila Krausovo tvrzení, že smlouvy o investici za 15 milionů dolarů podepsal jen jako svědek.

Ze smluv, jejichž kopie má deník k dispozici, vyplývá, že Kraus se podepsal do kolonky director - tedy jako ředitel firmy, která chtěla akcie ghanského podniku koupit. Kraus ale prohlásil, že k firmě neměl žádný pracovní vztah a slovo director vysvětlil tak, že při podpisu smlouvy zavládla euforie.

"Euforie, která zavládla při podpisu smlouvy, byla taková, že panovala určitá výrazná nálada, a když jsem říkal, já nemám žádnou funkci, tak říkali: 'Dobře, napiš director', tak jsem napsal director," řekl dnes Kraus. 

Byl by prý rád, kdyby autor článku v MfD zveřejnil celou smlouvu. Pak by bylo podle Krause jasné, že nešlo o žádný pochybný obchod. Autor článku se dnes poslance na tiskové
konferenci zeptal, jak je možné, že na něj a na Riga, jako na padesátiprocentní  spoluvlastníky, je registrována firma Corius.

Kraus odvětil, že o tom neví. Uvedl ale, že když odjížděli do Ghany, dal Rigovi kvůli vyřízení víz svůj pas a "podepisoval určité dokumenty". "Pokud nějaký takový dokument existuje, tak
bych byl velmi rád, kdybyste mi ho ukázal," řekl tazateli.

Firma podle Krause vznikla, aby prodávala ghanské kakao v Evropě a Rigo mu nabízel její akcie. "V té době jsem prostě tím společníkem nebyl a ani jsem být nemohl," uvedl dnes poslanec. V rozhovoru pro dnešní Právo Kraus mimo jiné řekl, že krátce po návratu z Ghany poskytl Rigovi spořitelní účet své matky pro převod 50.000 dolarů (asi 1,2 milionu korun) v korunách, jež měl podle Krause Rigo zaplatit jako kauci vyplývající ze smlouvy, kterou v Ghaně podepsal.

Předseda klubu ČSSD dnes uvedl, že Rigo měl v té době zablokovaný účet a on mu chtěl vyjít vstříc. Kraus zdůraznil, že šlo o Rigovy peníze. Připustil ale, že je přes účet poslal on jako držitel podpisového práva k matčinu účtu. 

Poslanec na dotaz novináře také připustil, že již po ghanském pobytu byli v Praze dva lidé zúčastnění na jednáních v Ghaně. " ... jsem jim ukázal parlament ... byla to vyloženě taková
návštěva, která neměla s tím obchodem nic společného," řekl. 

Na své roli v Ghaně Kraus nic špatného nevidí. "Myslím, že tímto jsem se nedopustil ničeho zavrženíhodného," řekl. V roce 2001 prý Rigovy nabídky vypadaly zajímavě a zdálo se, že by
pomohly českému obchodu. 

Jak vyplynulo z Krausových slov, v Ghaně šlo tehdy o to, že tato země měla Rigově firmě ProAfri udělit licenci na vývoz kakaa. Výnosy by poté sloužily k postupnému odkupu až
čtyřicetiprocentního podílu v továrně na zpracování kakaových bobů. Kraus ale řekl, že z jeho strany šlo v první řadě o turistickou cestu.

"Měl jsem možnost poznat africké moře, pláže. Viděli jsme různé místní trhy," uvedl. Televize Nova uvedla, že s Krausem se dnes kvůli kauze sešel premiér Paroubek, který poslance podpořil.

"Já myslím, že pro něj to byl v zásadě výlet a že se o nic nejednalo. Pro mě skutečně nemá žádnou cenu svědectví odsouzeného zločince," řekl Paroubek Nově. Kraus prohlásil, že se dnes k tomuto tématu vyjadřuje naposled.

Přesto je možné, že se ho na něj budou ptát i někteří straničtí kolegové.
Autoři: ,