Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kreativní Evropa? Ne, za Česko kulturní!

Česko

PRAHA Sedm desítek podpisů umělců a zástupců kulturních institucí a periodik. Tak dlouhý seznam zástupců živé kultury lze nalézt pod Otevřeným dopisem účastníkům konference Fórum pro kreativní Evropu, která se bude konat příští týden v Praze a již pořádá Evropská komise společně s Ministerstvem kultury ČR. Přitom právě ministerstvo vidí iniciativa Za Česko kulturní jako hlavního viníka nastalé kritické situace české živé kultury.

Signatáři iniciativy ve svém dopisu uvádějí: „Ve dnech, kdy Vám píšeme tento dopis, je situace kreativní české kultury obzvlášť dramatická: pro letošní rok se české ministerstvo kultury totiž rozhodlo rozpočet na živou kulturu dokonce snížit, a to o 35 procent, u některých oblastí až pod 50 procent už tak skromné loňské sumy (místo 18,38 milionu eur je nyní pro všechny kulturní aktivity v České republice k dispozici pouze 13,45 milionu eur [podle aktuálního vyjádření MKČR k 12. 3. 2009]). Pro mnohé dlouhodobé a úspěšné kulturní subjekty v zemi to znamená likvidaci nebo pouhé přežívání.“ Dopisy a rezignace Dopis podepsali mimo jiné Věra Chytilová, Táňa Fischerová, Petr Forman, Ivo Mathé, Miroslav Petříček či Edgar Dutka. V něm se dále píše, že pokles v celkovém rozpočtu ministerstva kultury je pouhých 5,8 %, „a proto větší krácení v oblasti živého umění nemá sebemenší logiku ani oprávnění. Ministerstvo kultury ČR tento svůj krok dosud veřejnosti uspokojivě nevysvětlilo a s představiteli živé kultury téměř nekomunikuje“.

Vedle otevřeného dopisu iniciativa Za Česko kulturní také chystá v předvečer zahájení Fóra pro kreativní Evropu demonstraci. Ta proběhne 25. března od 18 hodin před Českým muzeem hudby v Praze, kde se budou účastníci fóra scházet ke slavnostní večeři.

Již v únoru letošního roku zaslali šéfredaktoři literárních periodik ministrovi kultury Václavu Jehličkovi otevřený dopis reagující na dramatické snížení finančních prostředků na literární časopisy a další literární projekty. Nyní se dalším dopisem obrátili také na premiéra a ministra financí. Členové odborné grantové komise pro profesionální tanec, pohybové a nonverbální divadlo už ze stejných důvodů na své funkce rezignovali.

***

Dopis účastníkům Fóra pro kreativní Evropu

Rádi bychom Vás upozornili na paradox, který v sobě skrývá konference, jíž se účastníte. Česká republika, země v současnosti předsedající Evropské unii, pořádá mezinárodní sympozium o kreativitě – a přitom svou kulturní politikou kreativitu ve vlastní zemi de facto likviduje. České vlády dosud nikdy nesplnily slib daný voličům, že budou do kultury investovat jedno procento ze státního rozpočtu, legislativa České republiky podporu kultury nijak nezvýhodňuje a čeští politici živou kulturu čím dál víc ignorují.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...