Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

Krejčíře budou za půl roku moci vydat do Česka

Česko

  16:36
PRAHA - Seychely už nebudou rájem pro uprchlíky z České republiky. Čeští zástupci totiž podepsali s představiteli ostrovů návrh smlouvy o vydávání hledaných osob. Oznámil to dnes ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Podle něj smlouva, která umožní vydání Radovana Krejčíře, vejde platnost zřejmě za šest měsíců.

Radovan Krejčíř foto: ČTK

Česká republika bude jediným státem, který má uzevřenou smlouvu tohoto druhu se Seychelskými ostrovy. "Jedná se o průlom ve vztazích se Seychelskou republikou, protože ona z žádnou další zemí takovou smlouvu nemá," řekl na tiskové konferenci ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. "Mezinárodní smlouva se nikdy neuzavírá kvůli jedné konkrétní osobě, případ Radovana Krejčíře by ale touto smlouvou samozřejmě mohl být zasažen," dodal Pospíšil.

Základní text smlouvy je v tuto chvíli podepsán, nyní musí projít ještě ratifikačním procesem. Musí ho schválit Parlament a podepsat prezident. Stejný proces smlouvu čeká i na Seychelských ostrovech. "Předpokládám, že celý proces by se mohl stihnout do šesti měsíců," řekl na tiskové konferenci ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Smlouva umožňuje vydávání vlastních občanů, ovšem je v ní zakotvena výhrada nevydání. Ta umožní, aby si každý stát zákonem upravil, za jakých okolností nebude své občany vydávat. Tato doložka by se však podle Pospíšila Radovana Krejčíře týkat neměla.

Kontroverzní miliardář Krejčíř je v Česku stíhán za majetkové trestné činy a přípravu vraždy celníka. Předloni zmizel policistům při domovní prohlídce v luxusní černošické vile jeho manželky Kateřiny. Soud na něj vydal mezinárodní zatykač a Interpol pak české policii potvrdil, že Krejčíř je i s manželkou, která je v Česku stíhána za podílnictví, a synem na Seychelách. Všichni tři mají tamní občanství.

Češi, kteří se skrývají v zahraničí

Jiří Čadek - viceprezident Banky Bohemia byl v roce 1994 obviněn za to, že bez souhlasu ČNB vystavil bankovní garance. Těsně před zatčením se policii ztratil a opustil republiku. Byl na něj vydán mezinárodní zatykač. Čadkovo stíhání bylo v roce 1996 zastaveno, neboť podle novely devizového zákona přestalo být jeho jednání trestné. V roce 2000 se vrátil do Česka.

Rudolf Hošna - podnikatel, který žije na Slovensku. V dubnu 2005 nabyl právní moci rozsudek, který mu vyměřil osm a půl roku za zpronevěru a podvody. Ještě před odsouzením však Hošna získal slovenské občanství a podle platných dohod tak nemůže být vydán do ČR. Vydávání osob se totiž nevztahuje na hospodářské delikty. Loni v dubnu český Nejvyšší soud Hošnovi trest potvrdil.

Martin Koloc - dvojnásobný mistr Evropy v závodech tahačů a podnikatel, který žije ve Spojených arabských emirátech, ale také na Seychelách. Byl na něj vydán mezinárodní zatykač kvůli podezření z tunelování gumárenské společnosti Rubena. Loni tisk uvedl, že Koloc občas přebývá i na Seychelských ostrovech, bývalý závodník má podle vlastních slov seychelskou manželku.

Viktor Kožený - finančník, který je v ČR stíhán pro podvod ve výši 13,6 miliardy korun, žije od roku 1994 na Bahamách. Má také irské občanství. V USA je Kožený obviněn mimo jiné ze zpronevěry a úplatkářství. Loni se konal na Bahamách soud prvního stupně, který část americké žádosti o vydání sice zamítl, ale povolil vydání Koženého do USA kvůli obvinění, že se dopustil korupce. Kožený se odvolal.

Radovan Krejčíř - podnikatel, který je podezřelý z rozsáhlé majetkové trestné činnosti a přípravy vraždy celníka, uprchl v červnu 2005 policistům při prohlídce jeho domu. Od té doby je i s rodinou na Seychelských ostrovech, má tamní občanství.

Vratislav Kutal - obchodník s lehkými topnými oleji byl odsouzen v roce 2003, do vězení ale nenastoupil a zdržoval se na neznámém místě. V červenci 2004 byl zatčen nedaleko Bratislavy. Po zadržení požádal o politický azyl na Slovensku, úřady mu ale nevyhověly a v květnu 2005 byl eskortován do ČR.

Petr Lukeš - podnikatel a bývalý generální ředitel Cimex Holding žije od roku 1997 v USA na Floridě. V ČR čelí obžalobě kvůli poškozování věřitele. Státní zástupce jej podezřívá, že spolu s dalšími pěti osobami připravil věřitele o 4,5 miliardy korun. Americký právní řád ale trestný čin poškozování věřitele nezná, a proto americké soudy odmítly Lukeše vydat.

Tomáš Půta a Maroš Šulej - dva členové údajného gangu okolo Davida Berdycha, který podle policie přepadával a mučil podnikatele. Oba se ukrývali v Irsku, kde je loni v srpnu zadržela tamní policie. V případě ostatních údajných členů gangu již padly nepravomocné rozsudky, u Půty a Šuleje české úřady čekají na verdikt irského soudu ohledně jejich vydání do ČR.

Vratislav Romanovský - podnikatel, který byl spolu s Tomášem Pitrem odsouzen za daňové delikty na šest let do vězení. Romanovský pobývá v Austrálii, jejímž je občanem. Loni v lednu byl na něj vydán mezinárodní zatykač.

Viktor Volf - pardubický podnikatel, který prostřednictvím občanského sdružení VK Invest vylákal v letech 1994 a 1995 od lidí zhruba 38 milionů korun, se před zákonem ukryl v Austrálii. V roce 2003 pravděpodobně spáchal sebevraždu.

Boris Vostrý - bývalý předseda představenstva Harvardského průmyslového holdingu a blízký spolupracovník Viktora Koženého žije ve středoamerickém Belize a počátkem roku 2003 přijal belizské občanství. V ČR je stíhán jako uprchlý. Loni Vostrý oznámil, že se vrátí do Česka, pokud mu bude úřady poskytnut doprovod. Státní zástupce ale takový postup odmítl a Vostrý se do země zatím nevrátil.

Autor: