Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Krejčíře hlídají těžkooděnci, soud kauzu odročil

Česko

  16:23
JOHANNESBURG - Jihoafrický soud rozhodl, že ponechá českého podnikatele Radovana Krejčíře ve vazbě, a projednání jeho případu odročil na příští týden. Krejčíř je v JAR obviněn z podvodu a je spojován s několika vraždami. O propuštění na kauci bude moci požádat až při příštím zasedání senátu, napsal jihoafrický server Times Live.

Radovan Krejčíř foto: ČTK

Podle serveru Mail&Guardian online se soud bude případem znovu zabývat 7. dubna. Obžaloba žádala, aby do té doby byl Krejčíř převezen do Leeuwkopské věznice.

Obhajoba naproti tomu navrhovala, aby zůstal v cele s vysokým zabezpečením na hlavní policejní stanici v Johannesburgu. Soud nakonec nařídil Krejčířovo převezení do státní věznice.

Dvaačtyřicetiletý hledaný Čech se minulý pátek jihoafrické policii sám vydal.

Krejčíř se k soudu dostavil v černém obleku a z lavice obžalovaných se díval upřeně před sebe; ohlédl se pouze tehdy, když se chtěl podívat na svou manželku a své společníky na galerii, uvedl server.

Seznam smrti

Stání bylo provázeno přísnými bezpečnostními opatřeními a soudní budova byla plná těžce vyzbrojených policistů, uvedl Times Live.

Také státní žalobce Riegal Du Toit vstoupil do soudní místnosti v doprovodu čtyř policistů s vojenskými samopaly R5. Du Toitovo jméno je totiž na seznamu čtyř osob, nalezeném v Krejčířově jihoafrickém bydlišti a považovaném policií za "seznam smrti", tedy lidí určených Krejčířem k likvidaci.

První osoba na seznamu, podnikatel a údajný šéf místního podsvětí Cyril Beeka, už byl právě před týdnem zastřelen na ulici. Vedle prokurátora Du Toita je na seznamu ještě bezpečnostní poradce Paul O'Sullivan a urolog slovenského původu Marian Tupy.

Mluvčí prokuratury Mthunzi Mhaga označil Du Toitovu situaci, totiž že státní zástupce stíhá osobu, která ho zřejmě zařadila na seznam smrti, za zcela unikátní.

Vraždy v podsvětí

Krejčíř, který před šesti lety při domovní prohlídce uprchl české policii, je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy. Od dubna 2007 pobývá v JAR, kam přicestoval na falešný pas.

Tamní policie ho podle médií stíhá v souvislosti s několikamilionovým pojistným podvodem a pak také se smrtí kontroverzního podnikatele a údajného šéfa podsvětí Beeky. Ten totiž byl na prvním místě seznamu jmen nalezeného u Krejčíře.

Policie je přesvědčena, že vraždu jednoho z šéfů místního podsvětí Beeky nařídil právě Krejčíř. Beeka zemřel právě před týdnem za volantem svého vozu, když jej skrz okénko zastřelil muž na motocyklu.

Krejčířovo jméno se objevovalo také v souvislosti s loni zavražděným německým podnikatelem a Krejčířovým údajným společníkem Uwem Gemballou.

Souběžně s vyšetřováním Krejčíře v JAR nadále probíhá řízení o jeho vydání do Česka. Česká justice poukazuje na to, že Krejčířovo zadržení ani jeho případné obvinění v Jižní Africe nemá na extradiční řízení žádný vliv. Česko se v JAR domáhá Krejčířova vydání od roku 2007.

Fingovaná rakovina

Podezření z podvodu v JAR proti Krejčířovi se týká asi 4,5 milionu randů (zhruba 11 milionů korun), které Krejčíř dostal od pojišťoven údajně na základě falšovaných lékařských dokumentů tvrdících, že má rakovinu.

Krejčířův osobní urolog Marian Tupy již přiznal, že lékařské záznamy pozměnil. Byl za to minulý týden odsouzen na sedm let. Po dohodě s jihoafrickým soudem, že bude proti Krejčířovi svědčit, mu soud na základě toho zmírnil trest na pětiletou podmínku, uvedla jihoafrická média.

Čtěte také

Krejčířův obhájce Piet du Plessis však tvrdí, že jeho mandant skutečně má rakovinu a že to může prokázat. "Ještě před prohlídkou Krejčířova domu jsme požádali prokurátora Du Toita, aby nám umožnil dodat čestné prohlášení a další důkazy podporující to, že Krejčíř má opravdu rakovinu," cituje advokáta Times Live.

Před johannesburským soudem kvůli obvinění z únosu a vraždy stanuli v pátek tři muži. Jejich obhájci však nedorazili a soud byl podle webu iol.co.za odročen na 5. dubna.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...