Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Krejčířová v Africe podniká s ženou policisty

Česko

PRAHA Kateřina Krejčířová, žena uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, v Jihoafrické republice podnikala s bývalou manželkou vysoce postaveného důstojníka jihoafrické policie generálmajora Khanyise Mabasy. V novém čísle to s odkazem na jihoafrický deník Mail & Guardian uvedl týdeník Euro s tím, že obě ženy se v říjnu 2009 staly společnicemi ve firmě Radlochron.

Mabasa byl navíc podle Eura údajně v kontaktu s mužem kyperského původu, vystupujícím pod falešným jménem George Smith, kterého jihoafričtí policisté podezírají z vraždy Lollyho Jacksona, majitele tamní sítě striptýzových klubů Teazers. Údajný vrah i oběť byli podle jihoafrických médií několikrát viděni v Krejčířově společnosti. Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy, policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce ve vile v Černošicích.

Jeho manželka pak i se synem odcestovala na zahraniční dovolenou, v Dubaji se setkali s Krejčířem a odletěli na Seychelské ostrovy. Všichni tři mají tamní občanství. Krejčíř od 21. dubna 2007 pobývá v JAR, kam přicestoval na falešný pas. Soud v jihoafrickém Johannesburgu 1. února 2008 rozhodl, že Krejčíř nemá být vydán z JAR k trestnímu stíhání do Česka. Verdikt je nepravomocný.

Deník Právo v květnu s odkazem na jihoafrický deník Sunday Times uvedl, že Krejčíř chtěl ještě před vraždou Jacksona koupit podíl v řetězci barů Teazers, ohodnocený na zhruba 240 milionů korun. Obchod prý překazila Jacksonova smrt. Jackson byl zastřelen ve městě Kempton Park nedaleko Johannesburgu.

Jihoafrický tisk dříve přinesl zprávu, že Krejčíř s úřady jedná o tom, že v kauze přinese klíčové svědectví a výměnou bude moci zůstat legálně v JAR. Jihoafrické ministerstvo spravedlnosti to ale popřelo. Český velvyslanec v Jihoafrické republice Martin Pohl tehdy řekl, že kauza, ve které se Krejčířovo jméno nově objevilo, by podle informací velvyslanectví neměla mít vliv na Krejčířovo vydání.

Právo s odkazem na dobře informované zdroje blízké české policii uvedlo, že se Krejčíř se Smithem potkali v jihoafrickém vězení a od té doby oba úzce spolupracovali. Smith prý pro Krejčíře dělal „špinavou práci“, pracoval údajně ale i pro Jacksona.

Autor: