Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Krejčířova vazba nebyla v souladu s právem

Česko

  18:49
PAŘÍŽ/ŠTRASBURK - Okolnosti, za jakých byla uvalena vazba na nyní uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře v roce 2003 v souvislosti s vyšetřováním z úvěrových podvodů, nebyly plně v souladu s Evropskou konvencí lidských práv.

Radovan Krejčíř foto: ČTK

Jak dnes ale rozhodl Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku, samotné Krejčířovo uvěznění bylo plně odůvodněné.

České ministerstvo spravedlnosti sdělilo, že Krejčíř u této instituce podal stížnost proti České republice za údajné porušení svého práva na svobodu a osobní bezpečnost ve smyslu článku 5 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod.

Tribunál ve Štrasburku dal Krejčířovi zapravdu, že podmínky vazby ohledně její délky nebyly pevně stanoveny a že rozhodování bylo tehdy na státním zástupci, a ne na soudu, což obojí odporuje zásadám nestranného výkonu spravedlnosti podle evropské konvence. Krejčířovi taky nebyly prý zcela zajištěny dostatečné podmínky pro to, aby se mohl před soudem domáhat propuštění z vazby.

Naopak Krejčířovu námitku týkající se neexistence dostatečných důvodů pro jeho vzetí do vazby Evropský soud odmítl jako zjevně neopodstatněnou.

Stejně tak neuznal, že by mu bylo zcela znemožněno usilovat o to dostat se podmínečně na svobodu výměnou za zákonné záruky například v podobě kauce.

Krejčíř nemá nárok na odškodnění
Dnešní rozhodnutí je pro Krejčíře podle soudu dostatečným zadostiučiněním, a žalující tak nemá nárok na vysoké finanční odškodnění ve výši zhruba dva a čtvrt milionu korun. Tribunál Krejčířovi uznal pouze právo na vyplacení 5000 eur od českého státu na soudní výlohy.

České ministerstvo spravedlnosti bere dnešní rozhodnutí na vědomí, sdělila mluvčí resortu. Další případné kroky bude ministerstvo ještě zvažovat po podrobné analýze rozhodnutí Evropského soudu. Krejčířův advokát nechce dnešní rozhodnutí komentovat, dokud ho nebude mít k dispozici.

Česká policie Krejčíře kromě jiného podezřívá z podvodu, zločinného spolčení a přípravy vražd. Do povědomí veřejnosti se zapsal v červnu 2005, kdy uprchl při domovní prohlídce své vily v Černošicích. Podnikatel se poté usídlil na Seychelských ostrovech a později před českými úřady unikl do Jihoafrické republiky. Tamní soudy ale Krejčíře odmítly vydat do ČR, protože se jim důkazy českých detektivů o Krejčířových miliardových podvodech nezdály dost přesvědčivé. Nicméně podle informací Hospodářských novin z tohoto týdne by uprchlý podnikatel mohl být z JAR vyhoštěn, protože tam přicestoval na falešný pas. Případ se stále vyšetřuje, vyhoštění je podle tamních zákonů krajním trestem.

Autoři: ,