Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Kreml objevil Jelcina. Hodí se

Česko

Nedožité osmdesáté narozeniny svého prvního prezidenta Borise Jelcina chce Rusko velkolepě oslavit

JEKATĚRINBURG/PRAHA Devadesát let trvalo, než mohl být 28.10. 2008 v Jekatěrinburgu odhalen pomník tří set československých legionářů padlých za sibiřské anabáze v roce 1918.

První ruský prezident Boris Jelcin bude mít ode dneška v rodném Jekatěrinburgu pomník z bílého mramoru - ani ne čtyři roky po své smrti. Památník Jelcinovi u příležitosti jeho nedožitých osmdesátých narozenin nepřijede odhalit nikdo menší než současný prezident Ruska Dmitrij Medveděv, který si tuto poctu osobně vymínil. Původně měl totiž sochu odhalovat Jelcinův nástupce, bývalý druhý prezident Ruska a v současnosti premiér Vladimir Putin.

Nezůstane ale jen u odhalení sochy. V nejvýznamnějším moskevském sále, ve Velkém divadle, bude dnes večer slavnostní koncert a den poté začíná za účasti dvou stovek vědců z Ruska i zahraničí mezinárodní konference „Boris Jelcin a nové Rusko“. V Moskevském domu fotografie už běží výstava „Boris Jelcin a jeho doba“, kterou otevírala vdova po Jelcinovi. Ruští školáci a gymnazisté budou v příštích dnech psát o Jelcinovi slohové práce a eseje.

Přitom ještě nedávno byl Jelcin mezi Rusy pokládán za symbol neúspěchu Ruska, za člověka, který nesl vinu za ožebračení desítek milionů Rusů v devadesátých letech. Drtivá většina Rusů proto vidí Jelcina jako zápornou postavu. Ani současní vládci Kremlu o něm, kromě pár dnů po jeho skonu v roce 2007, neřekli dobrého slova. Putin sám líčil Jelcinovo období jako dobu chaosu i bezvládí. A sám vznik Jelcinova Ruska viděl Putin ve světle svého výroku: „Rozpad Sovětského svazu byl největší geopolitickou tragédií dvacátého století.“ Co se to stalo, že Medveděvovo a Putinovo Rusko náhle objevilo Jelcina? Jelcina, který přitom stále slouží ruské opozici jako příklad toho, že v Rusku ne vždy panovala neúcta k lidským právům. „Premiér Vladimir Putin i prezident Dmitrij Medveděv se k Jelcinovi hlásí jen proto, že hledají nějakou podporu své sporné legitimity,“ vyjádřil se v tisku bývalý Jelcinův poradce Georgij Saratov. „Berou si z něj to, co se jim hodí. A většinou o něm pro jistotu mlčí,“ uvedl Saratov.

Zákaz demonstrací V Jekatěrinburgu bylo podle zpravodajky Rádia Svoboda už vše přichystáno na Medveděvovu návštěvu. Jelcinova socha, stojící v administrativním centru, byla už zahalena do bílého povlaku, ulice Jekatěrinburgu jsou nezvykle čisté, uklizené od sněhu i odpadu. „Samozřejmě jen centrum, na sídlištích a ve dvorech se hromady špinavého sněhu nikdo nenamáhá odvážet,“ uvádí stanice. Výsledkem Medveděvovy návštěvy v Jekatěrinburgu je zákaz demonstrací. Proti Jelcinovi se ve výročí narození chystali manifestovat komunisté. Radnici Medveděv ulehčil rozhodování „Podle zákona č. 57 o ochraně státu jsou masové akce v Jekatěrinburgu absolutně zakázány na dobu tří dnů,“ uvedl šéf kraje Alexandr Ivačev.

Následovníci * Jelcin se sice na počátku své vlády zasadil o demokracii v Rusku, na konci vlády ale zavedl naopak byzantský systém „následníků“. * Vladimira Putina Jelcin v roce 1999 vybral za svého nástupce. Putin sám v roce 2008 vybral na své místo Dmitrije Medveděva. * Dohoda přinesla i beztrestnost a zajištění pro exprezidenta a jeho rodinu. Přes chladné vztahy Putin dohodu dodržel.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!